Mówi się, że nasze zęby i uśmiech są naszą wizytówką – i wiele w tym stwierdzeniu prawdy. Kiedy się uśmiechamy, śmiejemy, rozmawiamy, towarzyszące nam osoby mogą dobrze przyjrzeć się naszym zębom. Zadbane świadczą o tym, że prowadzimy higieniczny i świadomy tryb życia. Zdarzają się jednak przypadki, w których pacjenci klinik stomatologicznych tracą swoje naturalne uzębienie – w wyniku wypadków, chorób czy zwykłych zaniedbań stracić można jeden, kilka lub nawet wszystkie zęby.
Co robić w przypadku utraty zębów? Oczywiście wstawić protezę! Ale osoby młode, aktywne zawodowo i towarzysko mają wobec protez szczególnie wysokie oczekiwania. Najważniejsze z nich jest to, aby proteza nie wyglądała wcale jak proteza, a jak naturalne zęby lub ząb. Czy są możliwości zadowolenia tak wymagających klientów? Oczywiście – protetyka oferuje obecnie wiele rozwiązań, a nowoczesne protezy wręcz idealnie imitują naturalne uzębienie.
W jakich przypadkach warto zdecydować się na protezę zębową?
Leczenie ortodontyczne stosuje się obecnie nie tylko w przypadku bezzębia, czyli utraty wszystkich zębów w łuku, ale również w przypadkach utraty pojedynczych zębów. Uzupełnianie ubytków w uzębieniu ma wiele sensu – dla młodych osób jest przede wszystkim sposobem na poprawę atrakcyjności i pewności siebie oraz podniesienie komfortu życia.
Trzeba jednak pamiętać, że podstawową funkcją zębów jest przeżuwanie pokarmu. Jeśli pacjent stracił część naturalnych zębów, będzie przeżuwał jedną stroną jamy ustnej, co prowadzić może do zmiany rysów twarzy i powstania jej asymetrii. Jeśli natomiast cierpi na bezzębie – gryzienie i przeżuwanie stanie się dla niego praktycznie niemożliwe, a to doprowadzić może z kolei do problemów trawiennych.
Protezy to najlepszy sposób na leczenie bezzębia oraz wypełnienie ubytków pojedynczych zębów w jamie ustnej. Warunkują on nie tylko zdrowy i atrakcyjny wygląd oraz dobre samopoczucie pacjenta, ale również prawidłowy sposób przeżuwania pokarmów, a co za tym idzie – funkcjonowanie układu pokarmowego.
Na co zwracać uwagę wybierając protezę?
Protezy zębowe stanowią ciało obce w jamie ustnej pacjenta, ale nie da się ich noszenia czasem uniknąć. Odpowiednio dobrane do potrzeb pacjenta, będą dla niego jednak wygodne i komfortowe. Jakie rodzaje protez najczęściej poleca się młodym i aktywnym osobom? W jakich okolicznościach sprawdzają się poszczególne ich rodzaje?
Rodzaje protez zębowych
Obecnie stosowane protezy zębowe dzielimy na dwa rodzaje: protezy ruchome i protezy stałe. W przypadku protez ruchomych możliwe jest ich samodzielne zakładanie i zdejmowanie przez pacjenta. Natomiast protezy stałe są, jak sama nazwa wskazuje, na stałe osadzone w jamie ustnej pacjenta. Co z tych różnic wynika?
Protezy stałe
Do protez zębowych stałych zaliczamy:
- korony – można je stosować, jeśli tylko pacjent ma zachowany zdrowy korzeń zęba. Na nim właśnie osadza się koronę wykonaną zwykle z akrylu lub porcelany;
- mosty – sprawdzają się zarówno w przypadku braku jednego lub kilku zębów, jak i przy leczeniu bezzębia. Składają się z koron protetycznych i przęsła. Korony osadzane są na zębach filarowych, czyli sąsiadujących z brakiem zębowym. Przęsło to sztuczne zęby zawieszone tuż nad dziąsłem;
- wkłady koronowo – korzeniowe – założenie wkładu poprzedzać musi leczenie kanałowe zęba, który będzie stanowił punkt osadzenia wypełnienia. Wkłady koronowo – korzeniowe można stosować bowiem w przypadkach, w których pacjent stracił koronę zęba, ale zachował jego korzeń. W korzeniu tym wykonuje się otwór służący do zamocowania wkładu, na którym zostanie osadzona nowa korona;
- licówki – to cienkie płatki, zwykle wykonane z porcelany, które lekarz przykleja do części licowych zębów. Licówki nie stanowią protezy w dosłownym sensie, mają bowiem za zadanie poprawę estetyki uzębienia;
- implanty – mogą być stosowane zarówno u tych pacjentów, którzy stracili pojedyncze zęby, jak i u tych, którzy stracili wszystkie w łuku. Wszczepianie implantów jest procesem wieloetapowym, który rozpoczyna się od wypreparowania otworu w kości szczęki i umieszczenia w nim tytanowej śruby – implantu. Po wygojeniu lekarz pobiera od pacjenta wycisk, na podstawie którego przygotowana zostanie korona protetyczna. Pacjent może mieć wszczepionych od jednego do kilku implantów, w zależności od tego, jak dużą ilość zębów stracił.
Zalety i wady protez stałych
Dużą zaletą stosowania protez stałych jest fakt, że ryzyko ich przesunięcia czy wysunięcia się z jamy ustnej praktycznie nie istnieje. Pozwalają swobodnie czuć się w każdych okolicznościach i zapewniają wysoki komfort użytkowania.
Trzeba też pamiętać, że poszczególne protezy stałe zapobiegają zanikowi kości oraz właściwie przenoszą siły żucia – właściwie, czyli na kości żuchwy lub szczęki górnej, a nie na błonę śluzową dziąseł.
Jakie wady mają protezy stałe? Obiektywnie rzecz ujmując – trudno jest znaleźć argument przemawiający przeciwko ich stosowaniu. Nawet cena nie powinna nim być, bowiem taka proteza zostanie z nami na długie lata, a poczucia pewności siebie i komfortu nie da się wycenić.
W jakich przypadkach się je poleca?
Protezy zębowe stałe poleca się w przypadku pacjentów posiadających zarówno całkowite, jak i częściowe braki w uzębieniu. Takie uzupełnienia zapewniają bardzo wysoki komfort psychiczny pacjentowi, który czuje się jakby miał znowu naturalne, własne zęby. Prawidłowo przenoszą siłę żucia zapobiegając zanikowi kości żuchwy i szczęki.
Dodatkowo protezy stałe są dostępne na każdą kieszeń – ceny mostów, koron i wkładów są przystępne, a ich estetyka bardzo wysoka. Najdroższe są natomiast protezy na implantach zębowych, ale ich wszczepienie jest konieczne na przykład u tych pacjentów, którzy nie tolerują innego rodzaju uzupełnień stałych i przy jednoczesnym bezzębiu.
Protezy zębowe stałe są rekomendowane również w przypadku młodych osób, które wymagają najwyższego komfortu i swobody użytkowania wypełnienia.
Protezy ruchome
Protezy ruchome to takie, które pacjent samodzielnie może zakładać i zdejmować, nie są bowiem na stałe przytwierdzone w łuku zębowym. Za ich stosowaniem przemawia niska cena, ale mają też inne zalety, o których koniecznie trzeba wiedzieć. Najczęściej stosowane protezy ruchome to:
- proteza akrylowa – jest jedną z najpopularniejszych i najtańszych protez. Ma wiele zalet – jest wygodna i pozwala efektywnie przeżuwać pokarm, bardzo dobrze się prezentuje i zapobiega zapadaniu się policzków. Może stanowić wypełnienie częściowe i całkowite. A jednak ma też wady – przenosi siły żucia na śluzówkę dziąsła, a nie na kość i bywa źle tolerowana. W dodatku metalowe klamry służące do jej osadzenia na zębach (przy protezie częściowej) mogą uszkadzać z czasem szkliwo;
- proteza szkieletowa – to proteza ruchoma, do której wykonania używane są stopy metali i akryl stanowiący podłoże dla sztucznych zębów. Sprawdza się jedynie jako proteza częściowa. Jej zaletą jest duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Niestety jest też stosunkowo ciężka i niezbyt estetyczna. W dodatku kość nie jest dostatecznie obciążona, a więc z czasem zaczyna zanikać.
W jakich przypadkach się je poleca?
Protezy osiadające – ruchome – mogą wywoływać pewien dyskomfort i w rzeczywistości nie są rozwiązaniem dla każdego. Przenoszą siły żucia na dziąsła, a więc mogą z czasem powodować zaniki kostne, a w konsekwencji stać się luźne i wypadać. Dlatego też, jeśli mowa o osobach młodych i aktywnych, protezy osiadające poleca się jako środek doraźny.
Jaka jest więc idealna proteza dla osoby młodej?
Tymczasowo, na czas oczekiwania na korony czy innego rodzaju leczenia, zastosowanie protez ruchomych ma sens. Na dłuższą metę jednak mogą się okazać nie dość wygodne i komfortowe. Dlatego też w celu uzupełnienia braków w uzębieniu (czy to całkowitych, czy tylko częściowych) poleca się protezy stałe – korony, implanty czy wkłady koronowo – korzeniowe.
Jeśli jesteś zainteresowany protezą lub innymi usługami stomatologicznymi, sprawdź ofertę Dent Kraków!
Podsumowanie
Kiedy myślimy o nowoczesnej, estetycznej protezie dla osoby młodej, najczęściej przychodzą nam do głowy implanty. Rzeczywiście, żaden inny rodzaj protezy nie zapewnia takiego komfortu – wyglądają i „zachowują się” dokładnie tak, jak prawdziwe zęby.
Trzeba jednak wiedzieć, że nowoczesna protetyka oferuje wiele innych, bardzo dobrych i opisanych wyżej rozwiązań, które świetnie sprawdzą się u tych osób, które z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na wszczepienie implantów.