Piękny uśmiech i zdrowie jamy ustnej to marzenie każdego z nas. Często jednak zdarza się, że wskutek choroby lub próchnicy pacjenci zmuszeni są do usunięcia jednego, lub kilku zębów, co zdecydowanie wpływa na estetykę uśmiechu. Wówczas wiele osób decyduje się na leczenie implantologiczne, które umożliwia zastąpienie pojedynczych zębów lub ich całych rzędów. Należy jednak pamiętać, że po wszczepieniu implantów może dojść do powstania stanu zapalnego. Jakie są objawy zapalenia tkanek, jak wyleczyć stan zapalny i jak mu zapobiegać po leczeniu implantologicznym? Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat wszczepiania implantów!
Jak długo trwa proces gojenia po implantacji?
Wszczepianie implantu zęba to duża ingerencja w tkanki znajdujące się w jamie ustnej. Czas gojenia się dziąsła zależy w głównej mierze od przyzwyczajeń pacjenta i jego uwarunkowań genetycznych. Przykładowo, jeśli pacjent po leczeniu przestrzega zasad higieny jamy ustnej, proces gojenia tkanek miękkich może wynosić do 14 dni. Sytuacja jednak się zmienia, gdy pacjent po wszczepieniu implantu pali papierosy, spożywa alkohol i nie przestrzega zaleceń lekarza. Wówczas powrót do pełnej sprawności dziąseł może trwać nawet 6 miesięcy.
Jakie są objawy zapalenia po zabiegu wszczepienia implantu?
Po wszczepieniu implantów rzadko dochodzi do poważnych powikłań, jednak może wystąpić rozwijający się proces zapalny, który często prowadzi do bólu w jamie ustnej. Przyczyną zapalenia są bakterie, zagnieżdżające się w okolicy odtwórczego korzenia. Najczęstszymi objawami zwiastującymi wystąpienie stanu zapalnego dziąseł są m.in. zaczerwienienie i krwawienie dziąseł, ból tkanek przy jedzeniu i dotyku, a także nieprzyjemny zapach z ust. W przypadku poważnego zapalenia w okolicy implantu może utworzyć się nawet ropna treść, a sam implant może stać się ruchomy.
Zapalenie tkanek wokół implantu – skutki
Nieleczone zapalenie tkanek wokół implantu poza ogromnym bólem może prowadzić do nieprawidłowego zrastania się korzenia odtwórczego z kością. Co więcej, stan zapalny może powodować osuwanie się linii dziąseł, a nawet zanik kości. W przypadku zaniedbanego zapalenia dziąseł lub tkanek kostnych może dojść nawet do konieczności usunięcia korzenia odtwórczego i ponownego leczenia zębów.
Jak wyleczyć stan zapalny tkanek?
Pierwszym krokiem do wyleczenia zapalenia tkanek jest konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie. Wówczas łatwiej będzie dobrać metody, które zniwelują stan zapalny i poprawią komfort pacjenta. Najczęściej lekarz zaleca płyny do płukania jamy ustnej, których zadaniem jest odkażenie zainfekowanych tkanek i zniwelowanie bólu. W niektórych przypadkach stomatolog może przepisać antybiotyki, które działają zdecydowanie silniej i najczęściej zalecane są w przypadku ciężkich powikłań.
W przypadku dużych zapaleń i problemów z tkankami wokół implantu lekarze decydują się na przeprowadzenie zabiegów, polegających m.in. na tymczasowym odsłonięciu implantu i dokładnym oczyszczeniu zainfekowanych tkanek.
Prawidłowa higiena jamy ustnej – jak zapobiegać zapaleniu?
Czas po wstawieniu implantu wymaga szczególnej ostrożności i dokładnego dbania o jamę ustną. Prawidłowa higiena naruszonych tkanek umożliwi przyjęcie się korzenia odtwórczego i sprawne zagojenie się ran. Aby zapobiec wystąpieniu zapalenia, należy przede wszystkim pamiętać o dokładnym myciu zębów co najmniej dwa razy w ciągu dnia. Warto w tym celu używać szczoteczki z miękkim włosiem. Jednocześnie zaleca się omijanie włosiem naruszonych tkanek, aby przypadkowo nie doprowadzać do nich bakterii.
Do szczotkowania zębów warto wybierać pasty z fluorem. Aby usunąć z jamy ustnej wszystkie drobnoustroje, warto do higieny stosować także płyny do płukania. Najlepiej stosować produkty, które jednocześnie będą chłodzić jamę ustną i zapobiegać osadzaniu się płytki nazębnej. Dobrze dobrany płyn do płukania będzie także sprzyjał odbudowie dziąseł.
Warto także pamiętać, że palenie papierosów również ma ogromny wpływ na higienę jamy ustnej. Poza oczywistym, nieprzyjemnym zapachem z ust, zawarte w tytoniu substancje wpływają na zmianę mikroflory w jamie ustnej, co z kolei może prowadzić do powstawania infekcji w obszarze naruszonych tkanek i utrudniać zrastanie się implantu z kością.
Zapobieganie występowaniu zapaleń wokół implantu to także regularne wizyty kontrolne i higienizacyjne już po wygojeniu się tkanek. Wówczas stomatolog jest w stanie wykryć stan zapalny we wczesnym stadium, co ułatwia wyleczenie dolegliwości. Ponadto warto zaopatrzyć się w nici dentystyczne i szczoteczkę elektryczną, które umożliwiają dokładne oczyszczenie przestrzeni między zębami i implantami.
Implanty – kiedy się je wszczepia? Pigułka wiedzy
Implanty zębowe to śruby wszczepiane bezpośrednio w kość szczęki, na których osadzane są korony zębowe. Po wygojeniu się dziąsła, widoczne są tylko korony, imitujące naturalne zęby. Implanty zazwyczaj stosuje się w przypadku częściowego lub całkowitego braku uzębienia. Poza zapewnianiem czysto estetycznych walorów, implanty pracują tak jak prawdziwe zęby, dzięki czemu umożliwiają rozgryzanie pokarmów i w żadnym stopniu nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.
Kiedy implanty zębowe nie są wskazane?
Implantacja nie jest wskazana przede wszystkim u kobiet w ciąży oraz u dzieci, będących w fazie wzrostu. Według ekspertów dolną granicą wieku, umożliwiającą wszczepienie implantu jest 17 lat. Ponadto zabieg nie jest wskazany dla osób zmagających się z chorobami takimi jak osteoporoza, padaczka, cukrzyca, nowotwór, AIDS, a także przy problemach z krzepliwością krwi i przy stosowaniu niektórych leków (podczas wizyty u stomatologa należy podać wszystkie informacje na temat zażywanych stale lekarstw).
Jak wygląda implantacja zęba?
Planowanie implantacji zęba należy rozpocząć od wizyty u stomatologa, podczas której zostaną omówione wszystkie etapy leczenia. Podczas wywiadu wykonuje się także zdjęcie pantomograficzne szczęk, które ułatwia diagnostykę radiologiczną. Sam zabieg wykonuje się pod znieczuleniem całkowitym lub miejscowym, aby pacjent nie odczuwał bólu i nadmiernego dyskomfortu. W zależności od ilości wypełnień implantacja trwa już od 30 minut do 2-3 godzin.
Pierwszym krokiem do wszczepienia implantu jest określenie stanu kości szczęki. Często zdarza się, że po usunięciu zęba kość zaczyna zanikać, co uniemożliwia zamontowanie śrub, będących elementem implantu. Wówczas należy wykonać regenerację kości, która polega na wytworzeniu pełnowartościowej tkanki kostnej w oczekiwanym miejscu. Po stworzeniu podłoża do implantu można przejść do przygotowania otworu w kości przy użyciu specjalnych narzędzi stomatologicznych. Następnie do otworu wprowadzany jest system implantologiczny. W zależności od ustaleń z lekarzem proces implantacji zęba może zostać przeprowadzony jedno- lub dwuetapowo.
W implantacji jednoetapowej korzeń odtwórczy zamykany jest specjalną śrubą gojącą, a brzegi dziąsła zostają zabezpieczone usuwalnymi szwami. W przypadku implantacji dwuetapowej implant zabezpiecza się śrubą zamykającą oraz przykrywa się ją zszytymi tkankami dziąsła. Na czas zrastania się implantu z kością (od 3 do 6 miesięcy po zabiegu) stomatolog mocuje uzupełnienie tymczasowe, które ułatwia gojenie się rany i zwiększa komfort psychiczny pacjenta. Po zrośnięciu się implantu z kością wykonuje się odsłonięcie implantu i założenie śruby gojącej.
Po zakończeniu procesu gojenia można wykonać uzupełnienie protetyczne. Wówczas z tytanu przygotowuje się tzw. filar protetyczny (łącznik), który bezpośrednio łączy się z wszczepem śródkostnym, a na nim umieszcza się gotową koronę protetyczną. Korony porcelanowe wyglądem nie odróżniają się od naturalnych zębów, dzięki czemu po całkowitym wygojeniu się implantu nie jest on w żaden sposób zauważalny.
Przyczyny uszkodzeń lub utraty implantów
Nawet perfekcyjna higiena jamy ustnej może nie wystarczyć do utrzymania implantów w dobrym stanie. Do uszkodzenia lub utraty wszczepów mogą doprowadzić takie czynniki jak choroby ogólnoustrojowe, zanik kości szczęki, wtórne odrzucenie implantu zęba, patologie układu stomatognatycznego, zła dieta, czy nałogowe palenie tytoniu. Warto więc zadbać o zdrowy styl życia i regularne kontrole stanu jamy ustnej i uzębienia.
Koszt implantów
Całkowity koszt leczenia zależy w głównej mierze od ilości wszczepianych implantów, a także od ich producenta, metody wszczepiania, materiału, z jakiego zostały wykonane, oraz od konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań przed implantacją. Co więcej, na koszt implantacji wpływa aktualny stan uzębienia pacjenta i ewentualne zabiegi doprowadzające do umożliwienia wszczepienia implantów.
Podsumowanie
Implanty zębowe to popularny sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu i zwiększenie komfortu pacjenta. Ważne jednak, aby po wszczepieniu implantów dbać o higienę jamy ustnej, co pozwoli uniknąć powstawania stanu zapalnego dziąsła. Gdy jednak taki stan się pojawi, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim stomatologiem, aby ten sprawdził kondycję implantu i dobrał odpowiednie metody leczenia zapalenia.