Piękny uśmiech znacząco podnosi samoocenę. Zdrowe, proste zęby są naszą wizytówką. Dzięki obecnym technologiom, wady zgryzu można skutecznie korygować. Jeszcze niedawno najbardziej znaną metodą prostowania zębów był stały aparat ortodontyczny metalowy lub porcelanowy. Coraz częściej jednak słyszy się o możliwości leczenia wad zgryzu przy użyciu przezroczystych, ruchomych nakładek ortodontycznych.
Co warto o nich wiedzieć? Czy to skuteczna metoda leczenia wad zgryzu? Czym różnią się nakładki od tradycyjnych aparatów ortodontycznych? Sprawdź koniecznie!
Czym są nakładki ortodontyczne i jak wygląda proces leczenia?
Osoby posiadające wadę zgryzu, którą korygują za pomocą aparatu ortodontycznego stałego, mogą skarżyć się na problemy z jedzeniem czy utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. Chociaż taki aparat często bywa skuteczną metodą korygowania zgryzu, nie dla każdego pacjenta jest wygodnym i estetycznym rozwiązaniem.
<strong również mogą pomóc nam w osiągnięciu zdrowego i pięknego uśmiechu. Są praktycznie niewidoczne, a ich noszenie zazwyczaj nie powoduje trudności z mową. Najczęściej wytwarza się je z cienkiego i transparentnego tworzywa. Taki aparat przesuwa zęby, wywierając na nie odpowiedni nacisk. W trakcie leczenia łuki zębowe zaczynają przybierać prawidłową formę, a przestrzenie pomiędzy zębami stają się równe.
Prostowanie zębów aparatem ortodontycznym nakładkowym- co warto wiedzieć?
Prostowanie zębów nakładkami ortodontycznymi powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza. Najczęściej należy nosić je około 22 godzin na dobę. Wyjmujemy je w trakcie spożywania posiłków czy picia gorących napojów.
Czas leczenia nakładkami bywa różny. Leczenie ortodontyczne średnich i małych wad wymaga najczęściej kilku miesięcy, natomiast duże wady zgryzu leczy się nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy.
Zakończenie leczenia aparatem ruchomym w postaci nakładek to jednak nie wszystko. Aby zęby się nie przesuwały, efekt należy utrwalić, stosując nakładki retencyjne. Pamiętajmy, że ten etap jest równie ważny, jak sam proces leczenia.
Przebieg leczenia powinien być kontrolowany przez specjalistę. To lekarz prowadzący tworzy cały plan leczenia. Sprawdza także postępy i decyduje o tym, jak często powinniśmy się zgłaszać na wizyty kontrolne oraz jak długi będzie czas leczenia.
Od pewnego czasu na rynku pojawiają się nakładki na zęby, które na żadnym etapie nie przewidują konstruowania planu leczenia i konsultacji z lekarzem. Korzystanie z takich ofert jest bardzo ryzykowne dla naszego zdrowia i uzębienia. W takim przypadku nikt nie zapewnia nam też zadowalających zmian. Nie należy więc samodzielnie podejmować prób leczenia ortodontycznego.
Rola lekarza w dobieraniu metod leczenia oraz utrzymywaniu prawidłowych efektów jest niezwykle ważna. Ponadto wykwalifikowany ortodonta będzie w stanie odpowiednio reagować na nieprzewidziane sytuacje w czasie noszenia nakładek czy podczas wizyt kontrolnych.
Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem nakładek prostujących – dla kogo jest wskazane?
Prostowanie zębów nakładkami możliwe jest w przypadku większości wad zgryzu. Zazwyczaj można je stosować zarówno u nastolatków, jak i u dorosłych. Nakładki korekcyjne mogą pomóc w leczeniu takich wad jak m.in.:
- Zgryz krzyżowy – to poprzeczna wada zgryzu, w której dolne zęby zachodzą na górne.
- Zęby stłoczone – to wada wynikająca z braku ilości miejsca w łuku zębowym. Powoduje, że zęby nachodzą się na siebie lub wyrastają w nieprawidłowych miejscach albo pod złym kątem.
- Szparowatość – to wada występująca w przypadku, gdy wielkość zębów pacjenta jest mniejsza w stosunku do wielkości łuków zębowych. Wówczas powstają szpary pomiędzy sąsiadującymi zębami.
- Pogłębiony nagryz pionowy – to inaczej zgryz głęboki, czyli taki, w którym zęby z góry całkowicie zasłaniają zęby przednie z dolnego łuku zębowego.
- Diastema – to przerwa między górnymi siekaczami przyśrodkowymi.
W zależności od wady i jej stopnia zaawansowania niezbędne może być wykorzystanie innych metod leczenia ortodontycznego. W doborze odpowiedniego rozwiązania z pewnością pomoże nam wykwalifikowany ortodonta. Nakładki ortodontyczne można stosować po pełnej diagnostyce, ze wskazań medycznych oraz pod nadzorem lekarza. Tylko to gwarantuje nam postępy leczenia i zadowalające efekty.
Przeciwwskazania do prostowania zębów nakładkami
Leczenie nakładkami nie zawsze jest jednak możliwe. Przeciwwskazaniami mogą być dolegliwości występujące w stawie skroniowo-żuchwowy, w tym bóle, przeskakiwanie czy trzaski, a także bruksizm, choroby przyzębia, paradontoza, próchnica, korony czy implanty. Nie zaleca się też leczenia pacjentów z niską higieną jamy ustnej. Aby móc poddać się leczeniu ortodontycznemu, należy więc wyeliminować przeciwwskazania, o ile to możliwe.
O tym, czy będziemy mogli wybrać metodę korygowania wady zgryzu za pomocą nakładek, dowiemy się na etapie kwalifikacji do leczenia.
Koszt leczenia ortodontycznego z użyciem nakładek
Cena leczenia wad zgryzu w gabinecie stomatologicznym z wykorzystaniem nakładek na zęby będzie się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak m.in. głębokość wady, jej rodzaj czy długość terapii i liczba potrzebnych nakładek. Koszty leczenia mogą więc wahać się od kilku tysięcy do nawet kilkunastu tysięcy.
Podczas pierwszych wizyt zbierany jest od pacjentów obszerny wywiad. Po odpowiednich badaniach i w przypadku braku przeciwwskazań dochodzi do opracowania planu terapii. Całkowity koszt najczęściej jest uwzględniony w planie leczenia, ale jeszcze przed podjęciem decyzji o leczeniu. Na kolejnych wizytach pacjent otrzymuje już zestaw nakładek wraz z odpowiednimi zaleceniami od swojego lekarza prowadzącego.
Nakładki prostujące a higiena jamy ustnej
Utrzymanie higieny jamy ustnej jest niezwykle ważne, szczególnie podczas korzystania z aparatów ortodontycznych stałych lub ruchomych. W przypadku tych drugich sprawa jest nieco prostsza, ponieważ możemy je ściągać do nitkowania i czyszczenia zębów. Najczęściej nie ma też szczególnych ograniczeń, jeżeli chodzi o spożywanie posiłków przy takim leczeniu ortodontycznym. Wystarczy tylko ściągnąć nakładki przed jedzeniem. Takie postępowanie pozwala uniknąć gromadzenia się resztek pokarmu w jamie ustnej (pod aparatem). Po spożytym posiłku należy także dokładnie umyć zęby oraz użyć nici dentystycznej. Dzięki temu utrzymamy prawidłową higienę jamy ustnej.
Same nakładki prostujące również trzeba myć, np. miękką szczoteczką do zębów lub dedykowanym do tego środkiem. Na koniec wystarczy przepłukać je letnią wodą. Pamiętajmy, że w nakładkach nie powinniśmy palić papierosów.
Podsumowanie
Aparat ortodontyczny nakładkowy jest jedną z metod pozwalających na leczenie wad zgryzu. Może być więc pomocny w przypadku stłoczenia zębów, zgryzu krzyżowego czy diastemy i wielu innych. Idealnie dopasowane nakładki z transparentnego tworzywa bywają niemal niewidoczne. To pozwala nam zachować dużą dyskrecję na każdym etapie leczenia. Dzięki nakładkom znacznie łatwiej też zadbać o odpowiednią higienę. Całe leczenie powinno jednak przebiegać pod okiem doświadczonego ortodonty i po wcześniejszym wyeliminowaniu przeciwwskazań.
Powyższe informacje nie mają charakteru porady lekarskiej. Bez względu na wybraną metodę leczenia, aparat ortodontyczny powinien być stosowany dopiero po wykonaniu pełnej diagnostyki stomatologicznej i ortodontycznej. Ponadto cały proces musi być kontrolowany przez lekarza prowadzącego.