Istnieje wiele przyczyn utraty zębów. Mogą to być zarówno choroby czy wiek, jak i czynniki mechaniczne. Niezależnie od tego, wskutek czego pojawiły się braki w uzębieniu, każdy z nas zasługuje na komfort spożywania posiłków oraz estetyczny i kompletny uśmiech, które może zapewnić nam proteza elastyczna. Dowiedz się, czym są protezy zębowe elastyczne i kto może je stosować!
Czym są protezy zębowe?
Protezy zębowe są to sztuczne uzupełnienia protetyczne, które umieszcza się w jamie ustnej pacjenta w miejscu utraconych zębów własnych. Dzięki nim pacjent może znowu swobodnie gryźć i przeżuwać przy jednoczesnej poprawie wyglądu uśmiechu.
Rodzaje protez
Istnieje kilka rodzajów protez zębowych, z których do najpopularniejszych możemy zaliczyć:
- Protezy ruchome:
- Protezy akrylowe – wykonane są ze sztywnego tworzywa akrylowego, pacjent może je swobodnie wkładać i wyciągać. Siła przeżuwania przenoszona jest na dziąsła pacjenta, co może lekko pogorszyć komfort konsumpcji twardych pokarmów. Istnieją protezy akrylowe całkowite (jeśli pacjent utracił wszystkie zęby) lub częściowe (w przypadku protez akrylowych częściowych stosuje się dodatkowe klamry mocujące mające utrzymywać protezę we właściwej pozycji).
- Protezy szkieletowe – należą do protez ruchomych i stosuje się je w przypadku częściowej utraty zębów. Wykonane są z akrylu na podbudowach ze stopów metali. Dzięki takiemu rozwiązaniu przenoszą siłę żucia na zęby pacjenta, co jest dla niego znacznie wygodniejsze.
- Protezy elastyczne – innowacją w protetyce zębowej są protezy elastyczne, które są wykonane z materiałów termoplastycznych. Elastyczne protezy zębowe wyglądają jak naturalne zęby, miękkie wypełnienie poprawia wygodę przeżuwania, natomiast dzięki różowej płycie spełniającej rolę klamer są niemal niewidoczne.
- Protezy stałe – należą do nich korony, mosty i licówki. W przeciwieństwie do opisanych wyżej opcji pacjent nie może ich samodzielnie zdjąć ani włożyć. Stomatolog mocuje je na specjalnych podbudowach na stale przytwierdzonych do dziąsła pacjenta. Ich zaletą jest naturalny wygląd i komfort użytkowania, natomiast wadą jest wysoki koszt wykonania tego typu protezy, zwłaszcza całkowitej.
Dobór właściwej protezy podyktowany jest aktualnym stanem uzębienia każdego pacjenta, jak również jego potrzebami i stylem życia.
Elastyczne protezy zębowe krok po kroku
Od kilku lat protezy elastyczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych protez akrylowych i szkieletowych. Są znacznie łagodniejsze dla dziąseł pacjenta, a wiele osób za największą zaletę protezy elastycznej uważa jej estetykę i to, że podczas uśmiechu jest właściwie niewidoczna.
Proteza elastyczna ma zdolność dopasowania się do uzębienia, jest lekka i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Składa się z różowej płyty imitującej dziąsło, która jednocześnie służy jako mocowanie, oraz zębów. W czasie żucia siły działają bezpośrednio na dziąsła.
Kiedy można stosować protezy elastyczne?
W odróżnieniu od protez akrylowych, protezy elastyczne nie mogą być stosowane u pacjenta w przypadku bezzębia, natomiast zakłada się je osobom, które mają jedynie częściowe braki. Co więcej, świetnie sprawdzą się u tych, którzy cierpią na alergie na metale.
Rodzaje protez elastycznych
Protezy elastyczne wykonuje się z kilku różnych materiałów termoplastycznych, w efekcie czego poszczególne modele mogą się od siebie różnić wagą, dopasowaniem czy ceną. Wyróżniamy:
- nylonowe protezy elastyczne — wyjątkowo giętkie, lekkie i odporne na złamania,
- silikonowe protezy elastyczne — miękkie i wygodne dzięki wyścieleniu z silikonu,
- acetalowe protezy elastyczne — charakteryzuje je kolor najbardziej zbliżony do naturalnej płytki zębowej,
- akronowe protezy elastyczne — wykorzystywany do ich produkcji acronit nie wywołuje reakcji alergicznych, a sprężystość tego materiału idzie w parze z wysoką sztywnością.
Proces wykonania protezy elastycznej zaczyna się od pobrania przez stomatologa z jamy ustnej pacjenta wycisków górnej i dolnej linii zębów, z których następnie zostanie wykonany gipsowy model. Do niego protetyk wykonuje specjalne wały zwarciowe, które podczas kolejnej wizyty zostaną dopasowane do szczęki pacjenta.
Kiedy zwarcie zostanie dokładnie ustalone, protetyk przygotowuje wstępny model protezy służący do przymiarek dla pacjenta. Na tym etapie istnieje możliwość skorygowania protezy i dopasowania jej ostatecznego kształtu i koloru. Finalnym etapem jest wykonanie w gabinecie protetycznym ostatecznej protezy zębowej.
Wady i zalety protez elastycznych
Pacjenci decydujący się na protezy elastyczne cenią sobie ich wygodę użytkowania, lekkość, wysoką estetykę, a także wytrzymałość czy odporność na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Ważnym aspektem jest również to, że są przyjazne dla osób z alergiami, jak również fakt, że niemal nie ulegają przebarwieniom.
Natomiast do wad można zaliczyć właściwie jedynie koszt wykonania, gdyż protezy elastyczne są niestety znacznie droższe, niż tradycyjne protezy akrylowe.
Ile kosztują protezy zębowe elastyczne?
Koszt wykonania protezy elastycznej niestety jest dosyć wysoki i zależy od rodzaju protezy, a także wielkości i umiejscowienia. Proteza na jeden ząb to koszt od 600 zł wzwyż, natomiast kilka zębów to nawet 3000 zł.
Protezy elastyczne podczas codziennego użytkowania
Początkowo pacjenci muszą przyzwyczaić się do użytkowania protezy elastycznej w codziennym życiu. Pamiętajmy, że proteza nigdy nie będzie się w stu procentach zachowywać tak, jak nasze naturalne zęby, dlatego konieczne będzie wprowadzenie pewnych nawyków. Między innymi powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłowy sposób przeżuwania pokarmów, tak aby równomiernie dociskać powierzchnię protezy. Z czasem dyskomfort zniknie, a my będziemy mogli cieszyć się komfortem spożywania ulubionych potraw.
Kolejnym aspektem będzie właściwa higiena, która w kwestii protez elastycznych wygląda podobnie, jak w przypadku protez szkieletowych i akrylowych. Po zdjęciu należy namoczyć ją w roztworze specjalnego płynu lub tabletek do czyszczenia protez, a następnie wyszczotkować ją szczoteczką o miękkim włosiu. Ważne jest, aby podczas czyszczenia nie zginać zbyt mocno protezy, gdyż może dojść do jej pęknięcia. Natomiast w przypadku ewentualnego zniszczenia protezy, konieczna okaże się wizyta u stomatologa, który oceni, czy da się ją naprawić, czy niestety musimy wykonać nową.
Ostatnie, o czym należy pamiętać, to wizyty kontrolne. Jak się okazuje, nasza jama ustna zmienia się wraz z upływającym czasem, przez co proteza może przestać być idealnie dopasowana. Lekarz fachowo oceni, kiedy będziemy potrzebować nowej. Na szczęście przyjmuje się, że większość protez wystarcza na co najmniej 3 do 5 lat.