×

Ortodonta Kraków

Leczenie ortodontyczne w Krakowie

Marzysz o tym, by uśmiechnąć się bez skrępowania w towarzystwie? Brak Ci pewności siebie? Nie jesteś zadowolona ze swojej zębów?

Rozwiązaniem Twoich problemów jest wizyta u dobrego ortodonty, który zadba o estetykę Twoich zębów.

W Dent Kraków od ponad 10 lat zajmujemy się przywracaniem symetrii rysów twarzy oraz wspomaganiem rozwoju całej twarzy. Dbamy o to, aby zęby były ustawione równo w łuku zębowym oraz odtwarzamy prawidłową relację między żuchwą a szczęką.

Stosujemy nowoczesne i bezpieczne rozwiązania, które pozwalają na szybsze i mniej bolesne leczenie wad zgryzu. Działamy kompleksowo: rozpoznamy problem, wybierzemy odpowiednie metody leczenia, dopasujemy aparat ortodontyczny i zapewnimy stałą opiekę do czasu ściągnięcia aparatu. Prawidłowo przeprowadzone leczenie zachwyci Cię swoimi efektami.

Zaufało nam już tysiące zadowolonych pacjentów. Dołącz do nich, nabierz pewności siebie dzięki pięknemu i zdrowemu uśmiechowi!
baner - Dent Kraków
baner - Dent Kraków

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodoncja jest to dziedzina stomatologii, której celem jest poprawa estetyki uzębienia, a także całej dolnej części twarzy. Wyleczony zgryz skutecznie minimalizuje wystąpienie chorób przyzębia (takich jak paradontoza) a  proste zęby łatwiej czyścić. Dzięki temu nie dajemy szans na rozwój próchnicy czy powstawanie nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.

Skąd się biorą wady zgryzu?

Przyczyny wady zgryzu możemy podzielić na dwie grupy: wady wrodzone i wady nabyte.

Wrodzone wady zgryzu powstają na skutek dziedziczenia przypadłości do poprzednich pokoleń lub w wyniku działania czynników zewnętrznych na płód (np. niedobór kwasu foliowego).

Nabyte wady zgryzu — jak sama nazwa wskazuje — nabywane są przez dziecko w pierwszych latach życia. Przedwczesna utrata zębów mlecznych oraz niewłaściwe nawyki sprzyjają ich rozwojowi. Szczególną uwagę należy tutaj zwrócić na ssanie kciuka lub smoczka, obgryzanie paznokci, gryzienie ołówka. Krzywe zęby mogą być też spowodowane nieprawidłowościami przy wymianie mlecznych zębów na stałe lub urazami mechanicznymi.

Ortodonta dziecięcy – kiedy konieczna jest konsultacja ortodontyczna?

Wstępnej oceny zgryzu pediatra może dokonać już u dzieci w wieku 2-3 lat zakładając, że posiadają pełne uzębienie mleczne. Obecnie zaleca się, by konsultację ortodontyczne przeszło każde dziecko, które posiada już pierwsze zęby stałe w jamie ustnej, czyli mniej więcej w wieku 6-7 lat. W tak wczesnym wieku ortodonta może szybko wychwycić nieprawidłowości zgryzu i łatwo je skorygować. Znacznie skraca to czas ewentualnego leczenia.

Konsultacje ortodontyczne dziecka są niezbędne również w przypadku, gdy:

  • dziecko ma asymetryczne rysy twarzy, oddycha przez usta,
  • bródka dziecka jest nadmiernie cofnięta/wysunięta,
  • zęby są stłoczone lub pomiędzy nimi są szpary,
  • zęby mleczne zostały usunięte przedwcześnie z powodu próchnicy lub zostały wybite,
  • pojawia się wada wymowy i nieprawidłowa praca języka.

Dlaczego zapewnienie prawidłowego zgryzu u dziecka jest niezwykle ważne?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których nie należy bagatelizować i odkładać na później leczenia wad zgryzu.

  1. Leczenie u dzieci jest szybsze i daje lepsze efekty niż u dorosłych. Wada zgryzu z wiekiem tylko się pogłębiają i nieleczone mogą prowadzić do wielu powikłań takich jak brak miejsca na zęby stałe, szybsze ścieranie się zębów, problemy z gryzieniem i żuciem.
  2. Prawidłowy zgryz ułatwia dbanie o higienę jamy ustnej. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób dziąseł.
  3. Proste zęby to większa pewność siebie i dobre samopoczucie. Nie pozwól, żeby z powodu nierównych zębów, Twoje dziecko nabawiło się kompleksów.
  4. Nieprawidłowy zgryz to ryzyko wystąpienia wady wymowy, co przełoży się na utrudnienie komunikacji z otoczeniem.

Ortodonta dla dorosłych

Jestem osobą dorosłą. Czy też powinienem nosić aparat ortodontyczny?

Leczenie krzywego zgryzu przeprowadza się niemal w każdym wieku i nie ma górnej granicy przy stosowaniu aparatu. Założenie aparatu ortodontycznego jest możliwe w wieku 20, 30, 40 czy nawet 50 lat.

Pamiętaj, że skuteczne leczenie wady zgryzu to nie tylko poprawa wyglądu twarzy, ale także pomoc w zachowaniu zdrowia zdrowych zębów  na lata.

Kwalifikacje do leczenia ortodontycznego osób dorosłych

U dorosłych aparaty ortodontyczne zakłada się zwykle z powodu niezadowalającej estetyki uzębienia. Dodatkowymi wskazaniami do leczenia ortodontycznego u dorosłych to:

  • nieharmonijny profil twarzy, asymetria rysów,
  • nieprawidłowo ułożone zęby przyczyniające się do powstawania kamienia i ubytków próchnicowych,
  • nadmierne ścieranie się zębów,
  • zgrzytanie zębami,
  • zaciskanie zębów,
  • odsłanianie się szyjek zębów bez obecności paradontozy,
  • przygotowanie do leczenia implantologicznego, protetycznego lub chirurgicznego.

Dent Kraków – Specjaliści w leczeniu wad zgryzu u dzieci i dorosłych

Specjalistyczna praktyka oraz profesjonalne podejście do dzieci pozwalają nam świadczyć najwyższą jakość usług. Każdy stomatolog pracujący w naszej klinice to doświadczony i wykwalifikowany specjalista w leczeniu ortodontycznym, czego potwierdzeniem są licznie zdobyte pozytywne opinie naszych pacjentów. Nieustannie podnoszą oni swoje kompetencje poprzez uczestnictwo w licznych kursach i sympozjach. Pełen profesjonalizm i dbałość o komfort pacjenta – te dwie wartości są naszymi głównymi zaletami.
Aparaty ortodontyczne to piękny uśmiech na lata

Przebieg leczenia ortodontycznego

Przed rozpoczęciem leczenia przeprowadzane są z pacjentem konsultacja ortodontyczna oraz wykonany jest przegląd uzębienia. Następnie pacjent kierowany jest na usunięcie kamienia i osadu nazębnego. Przed założeniem aparatu konieczne jest usunięcie wszelkich objawów próchnicy, dlatego też należy zastosować leczenie zachowawcze. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia leczenia, rozpoczyna się wizyta diagnostyczna.

Wykonywane jest na niej zdjęcie rentgenowskie pantomograficzne i cefalometryczne. Do dokumentacji medycznej dołączane są także zdjęcia zębów wykonane frontowo i z profilu oraz modele gipsowe uzębienia. Nasz gabinet stomatologiczny wyposażony jest w aparat RTG do robienia zdjęć panoramicznych, dzięki czemu nie musisz odwiedzać innych placówek.

Następnie ortodonta ustala plan leczenia. Przebieg i długość leczenia ustalamy indywidualnie dla każdego pacjenta.

Dobierany jest aparat ortodontyczny dopasowany do stylu życia i oczekiwań pacjenta. Dzieci mogą wybrać kolor ligatur, a z kolei dorośli preferują aparaty w kolorze zębów. Więcej o poszczególnych typach aparatów dowiesz się trochę niżej.

Ortodonta przedstawia pacjentowi też czas trwania leczenie oraz częstotliwość wizyt kontrolnych.

Po założeniu aparatu pacjent musi stawiać się na regularne wizyty kontrolne.  Ortodonta sprawdza na nich skuteczność leczenia oraz określa, jak długo należy jeszcze go nosić aparat ortodontyczny.

Po zakończonym leczeniu i zdjęciu aparatu następuje okres retencji, czyli etapu utrzymania efektów leczenia. W miejsce aparatu pacjent otrzymuje retainer (aparat retencyjny), który ma za zadanie utrzymać efekty leczenia.

Ortodoncja to gwarancja skutecznego leczenia, prostych zębów i pięknego uśmiechu. 

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty stałe

Te aparaty ortodontyczne zaleca się do zębów stałych. Ich przeznaczeniem jest korygowanie wad zgryzu, które są na tyle poważne, że wymagają stałego nacisku na zęby.

Model ten składa się z zamków i pierścieni, mocowanych za pomocą specjalnych klejów do powierzchni zębów. Następnie do nich mocowany jest sprężysty drut utrzymywany za pomocą ligatur (inaczej zwanych „gumeczkami”). Działanie tego drutu polega na, wywieraniu na zęby stałej, precyzyjnie określonej siły.

Kiedy założymy stały aparat ortodontyczny należy regularnie odwiedzać nasz gabinet ortodontyczny, aby systematycznie monitorować postępy.

Czas leczenia ortodontycznego jest zależny od rodzaju wady oraz od postępów. Zdarza się, że mniejsza wada wymaga dłuższego leczenia. Nasi specjaliści od ortodoncji są w stanie z dużą dokładnością określić przewidywany termin zakończenia leczenia.

Aparaty stałe dzielą się na te posiadające:

  • zamki metalowe – to najczęściej i najpowszechniej stosowany typ zamków, które przyklejane są  specjalnym klejem do poszczególnych zębów. Przyłączony do nich łuk (drut) wywiera siłę przemieszczającą.
  • zamki metalowe samoligaturujące (zamki bezligaturowe) – ten sposób leczenia zwany jest też systemem Damona. Dzięki unikalnej budowie zamków leczenie ortodontyczne przebiega zdecydowanie szybciej i bardziej komfortowo niż tradycyjną metodą. Okres noszenia aparatu ortodontycznego może zostać skrócony nawet o 7 miesięcy.
  • zamki porcelanowe samoligaturujące – ich zasada działania jest taka sama, jak w przypadku zamków metalowych samoligaturujących. Jedynie różnica jest w kolorze zamków, które są w kolorze zęba.
  • zamki porcelanowe – swoim kolorem są zbliżone do naturalnego koloru zębów, (prawie białe), dlatego też są mniej widoczne.
  • zamki kryształowe – określane jako aparaty kosmetyczne. Wykonane są z czystego kryształu górskiego, szafiru. Stanowi on wyjątkowy materiał o doskonałej przezroczystości i dużej wytrzymałości mechanicznej. Zamki kryształowe są prawie całkowicie przezroczyste, przez co wyglądają naturalnie. Pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas ich noszenia. Nie zbierają też kamienia nazębnego oraz nie ulegają przebarwieniu.
  • zamki metalowe i porcelanowe – zamki mieszane, stanowią połączenie pozwalające na zdecydowane ograniczenie kosztów leczenia. Najczęstszym rozwiązaniem jest założenie modelu porcelanowego na zęby górne i tańszego metalowego na zęby dolne.
  • zamki metalowe i kryształowe – jest to połączenie aparatu ortodontycznego metalowego, zakładanego najczęściej na dolne zęby oraz kryształowego zakładanego na zęby górne. Takie połączenie stanowi oszczędniejszą wersję leczenia, która jednoczęśnie jest też dyskretniejsza.

Aparaty ruchome

Są to aparaty wyjmowane. Sprawdzają się w przypadku, gdy nie chcemy lub nie możemy założyć stałego aparatu ortodontycznego, a także gdy wada nie jest duża. Najlepszym momentem ich stosowania jest okres wzrostu dzieci i młodzieży, choć także osoby dorosłe mogą w ten sposób korygować różne rodzaje wad zgryzu.

Pacjenci mogą samodzielnie ściągać i zakładać aparat ruchomy. W zależności od wady ortodonta określa, ile godzin w ciągu doby należy go nosić.

Aparaty ruchome składają się z kilku elementów: akrylowej płyty, metalowego łuku oraz metalowych klamer, a także z elementów aktywnych jak śruby i sprężyny odpowiadających za generowanie siły przemieszczającej zęby. Ich zastosowanie jest ściśle określone i uzależnione od konkretnej wady zgryzu, którą ocenia się podczas wnikliwej diagnozy na każdym etapie.

W naszym gabinecie oferujemy leczenie aparatem Clear Inman Aligner, który jest bezpieczną i innowacyjną metodą leczenia. Te niemal niewidoczne nakładki zapewniają komfort w noszeniu oraz nie utrudniają mowy. Więcej o nich przeczytasz na stronie: Aparat Clear Inman Aligner

Aparaty blokowe

Składa się z płytki górnej i dolnej połączonej ze sobą w tak zwanym zgryzie konstrukcyjnym. Nie posiada klamer, jest dość masywny, ze śrubą montowaną centralnie wzdłuż szwu podniebiennego. Istotnym elementem aparatu ortodontycznego blokowego jest wykonany w akrylu tor prowadzenia korygujący zgryz. Biegnie on w bocznej części policzkowej.

Retainery

Zakłada się je w celu utrwalenia efektów leczenia ortodontycznego po zdjęciu aparatu stałego.

Rodzaje retainerów:

  • stałe (naklejone na zęby),
  • ruchome (w formie wyjmowanej płytki retencyjnej).

aparat na zębach z kolorowymi ligaturami
Zapraszamy do naszego gabinetu ortodontycznego Kraków, ul. Rakowicka 6/4. Dobierzemy odpowiednią metodę leczenia, dzięki której pokochasz swój uśmiech. Cennik uzależniony jest od sposobu leczenia oraz rodzaju aparatu.

Wrocławska 80/54
Basztowa 23/4
Rakowicka 6/4

Karta Zabiegu

Leczenie ortodontyczne

Czas: ustalany indywidualnie

Efekty: poprawa estetyki uzębienia

Przeciwwskazania przy leczeniu:

  • choroby związane z obniżeniem odporności,
  • cukrzyca,
  • nieleczone zaburzenia hormonalne,
  • przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwko osteoporozie).

Zalecenie:

  • prawidłowa higiena jamy ustnej,
  • unikanie słodyczy i twardych produktów (twarde jabłka, orzechy),
  • regularne wizyty u ortodonty.
4.9/5 - (9 votes)
Dent Kraków – Stomatologia, Implantologia i Ortodoncja