Cierpisz na wadę zgryzu, która powoduje dla Ciebie dyskomfort oraz złe samopoczucie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat leczenia wady zgryzu. Dowiesz się, jaka jest różnica pomiędzy aparatami.
Wady zgryzu – jak sobie z nimi poradzić
Spora część z nas cierpi na wadę zgryzu o różnym nasileniu, statystyki podają, że to aż 60% społeczeństwa. Na szczęście inne dane jasno pokazują, że jest światełko w tunelu. Coraz więcej osób podejmuje starania, żeby usunąć problem krzywego zgryzu i korzysta z usług ortodoncji. A oferta przewiduje różne warianty, zależne od wady zgryzu i wieku pacjenta.
Jeżeli studiujesz lub mieszkasz w stolicy województwa małopolskiego oraz chcesz uzyskać więcej informacji na temat przebiegu procesu leczenia ortodontycznego wejdź na naszą stronę – Ortodoncja w Krakowie.
Aparaty ruchome
To opcja dla dzieci w wieku do 11 lat, które posiadają jeszcze zęby mleczne oraz dorosłych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą lub nie chcą nosić aparatu stałego. Aparat ruchomy składa się z fizjologicznie dopasowanych płytek akrylowych oraz drucianych pętli. Każdy pacjent może go samodzielnie wyjmować i wkładać. Stosuje się je w przypadku lekkich wad zgryzu, a długość czasu używania aparatu w ciągu doby określa lekarz. Taki aparat wymaga sporej dozy samodyscypliny u pacjentów, którzy muszą pamiętać o regularnym noszeniu aparatu oraz o utrzymywaniu go w czystości. To bywa trudne, zwłaszcza w przypadku dzieci.
Nowoczesny aparat językowy
Nowoczesny aparat lingwalny jest odmienny od tradycyjnych, ponieważ zakłada się go na wewnętrznej stronie zębów. To aparat stały, którego zaletą jest na pewno estetyka, czyli fakt, że go nie widać. Wada, to problemy z wymową, które zwykle ustają z czasem, ponieważ stosowane tu zamki są stosunkowo płaskie. Podobnie jest z utrzymaniem higieny jamy ustnej, potrzebna jest cierpliwość i wprawa. Warto pamiętać, że aparat tego typu nie może być stosowany u osób z chorobami przyzębia. Aparaty lingwalne stają się bardzo popularne w naszych gabinetach stomatologicznych w Krakowie. Jakie są wady aparatów lingwalnych? W zasadzie jedyną jego wadą jest cena.
Główne zalety aparatów lingwalnych
Aparat lingwalny to świetny sposób, aby rozpocząć nasze leczenie ortodontyczne. Jego estetyczna i minimalistyczna budowa sprawia, że nie wprowadzi on znacznych zmian w codziennym uśmiechu. Z całą pewnością możemy wyróżnić wiele zalet płynących ze stosowania aparatów lingwalnych:
- Za największą z nich możemy uznać dyskrecję w całym leczeniu ortodontycznym. Elementy aparatu umieszczone po wewnętrznej stronie zębów sprawią, że nasz aparat ortodontyczny będzie niemal niewykrywalny dla bliskich i przyjaciół.
- Pacjenci, którzy zdecydują się na aparat lingwalny nie doświadczą uciążliwych przebarwień na szkliwie po usunięciu elementów aparatu językowego.
- Zamocowanie aparatu ortodontycznego od strony języka sprawi, że jedzenie będzie mniej uciążliwe. Wszelki ewentualne resztki, które mogłyby utknąć pomiędzy metalowymi elementami na powierzchni zęba, będą niewidoczne dla otoczenia.
- Elementy aparatu są projektowane indywidualnie dla konkretnego pacjenta. Zapewnia to większą wygodę i komfort użytkowania na czas leczenia.
- Założenie aparatu lingwalnego pozwala na korektę każdego rodzaju wad zgryzu.
- Kontrole aparatów lingwalnych odbywają się nieco rzadziej niż ich standardowych odpowiedników. Taki sposób leczenia wad zgryzu więc przypadnie do gustu osobom, które, po założeniu aparatu, nie mogą zbyt często wygospodarować czasu na rutynowe kontrole.
Aparaty stałe
To do tej pory najczęściej stosowany rodzaj aparatu ortodontycznego. Mocowany na cały okres leczenia, zbudowany z zamków, łuków, ligatur i pierścieni. Zamek wraz z ligaturą (gumką) mocuje się na każdym zębie. Na każdym z zamków mocuje się łuk, czyli drut. Jego koniec z kolei montuje się w pierścieniu mocowanym na zębie trzonowym, stanowiącym koniec aparatu. To ogólna budowa, jednak gabinety ortodontyczne oferują aparaty stałe wykonane z różnych materiałów, m. in. metalowe, tytanowe, ceramiczne i kryształowe.
Podział aparatów stałych:
- Aparaty metalowe. To metoda skuteczna, a jednocześnie najtańsza. O ile dorośli pacjenci wybierają aparaty, które nie rzucają się w oczy, o tyle dla nastolatków to właśnie wygląd aparatu metalowego jest kultowy. Dodatkową atrakcją jest zmiana koloru gumek na inny przy każdej wizycie.
- Aparaty tytanowe. Nieco droższe, ale polecane w przypadku alergików. Są biokompatybilne, nie zawierają niklu.
- Aparaty estetyczne. Stosowane są u osób, którym zależy na tym, aby aparat był jak najmniej widoczny. Przeważnie decydują o tym względy zawodowe, kiedy pożądana jest wysoka jakość uśmiechu. Do wyboru są mleczne (ceramiczne, porcelanowe) oraz przezroczyste (kryształowe, szafirowe). Kolor zamków jest dobierany do koloru zębów. Wada to większa wypukłość zamków oraz konieczność unikania pokarmów, które mogą zabarwiać ligatury. Wykluczone jest także palenie papierosów.
- Aparaty samoligaturujące. To jedno z nowszych rozwiązań ortodontycznych. Nie ma tu ligatur, ponieważ łuk mocowany jest za pomocą specjalnej klapki. To zmniejsza tarcie, zwiększa komfort użytkownika, a co ciekawsze, skraca czas leczenia i ogranicza ilość wizyt i regulacji. Stosuje się zamki metalowe, ale także estetyczne, czyli transparentne. Za to udogodnienie trzeba zapłacić więcej, ale wielu dorosłych pacjentów wybiera właśnie ten wariant.
Kiedy zdecydować się na stosowanie aparatu ortodontycznego
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego powinieneś wyleczyć wszystkie zęby z próchnicy. U dzieci aparat zakłada się dopiero gdy mają wszystkie stałe zęby. Jednak u dorosłych można to zrobić niezależnie od wieku. W naszych gabinetach często pomagamy osobom po czterdziestce a nawet pięćdziesiątce. Czasami jednak zdarza się, że u osób starszych sam aparat nie wystarcza, gdyż wada może być spowodowana wadliwą budową szczęki lub żuchwy. Konieczna jest wtedy interwencja chirurga. W przypadku osób starszych można również zastosować zabiegi protetyczne lub implanty.