Zdrowe uzębienie i estetyczny uśmiech są oznakami dbałości o stan jamy ustnej. Zdarza się jednak, że wskutek choroby lub uszkodzenia jeden, lub kilka zębów muszą zostać usunięte, co ma znaczny wpływ na wygląd twarzy. Rozwiązaniem problemu i sposobem na przywrócenie pięknego uśmiechu może być zastosowanie leczenia implantologicznego. Na czym ono polega i jakie wyróżniamy rodzaje implantów zębowych? Jakie są przeciwwskazania do wprowadzenia leczenia? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o implantach zębowych i ich wszczepianiu!
Kiedy stosuje się leczenie implantologiczne?
Leczenie implantologiczne polega na uzupełnieniu ubytków w jamie ustnej z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych implantów zębowych. Na zabieg wszczepienia implantu najczęściej decydują się osoby chcące poprawić estetykę uśmiechu lub wpłynąć na zmniejszenie dyskomfortu spowodowanego brakami w uzębieniu. Warto jednak podkreślić, że leczenie implantologiczne może także zapobiegać przeciążaniu szczęki, występowaniu zmian w obrębie żuchwy i przemieszczeniom zębów.
Co więcej, wszczepienie implantu może zapobiec zanikowi kości szczęki, co zmniejsza ryzyko zmian w linii dziąseł. Ponadto można zauważyć wyeliminowanie problemu niewyraźnej mowy i dolegliwości żołądkowych spowodowanych niedostatecznym rozdrabnianiem pokarmów. Wskazaniem do leczenia implantologicznego są ubytki spowodowane chorobami i wypadkami, a także niewykształcone zawiązki zębowe lub całkowity brak uzębienia.
Czym są implanty zębowe?
Implantami zębowymi nazywa się metalowe śruby przeznaczone do wszczepiania w kość szczęki. Po wszczepieniu śruby implant imituje naturalny korzeń zęba, a na nim mocuje się tzw. koronę protetyczną, imitującą ząb. Odcień korony protetycznej dobierany jest do odcienia zębów, dzięki czemu implanty nie różnią się od stałego, zdrowego uzębienia.
Rodzaje implantów zębowych
Ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, implanty można podzielić na cyrkonowe (ceramiczne) i tytanowe (cylindryczne). Implanty cyrkonowe są niezwykle odporne na działanie kwaśnych substancji, korozję i zmiany temperatury. Tlenek cyrkonu będący budulcem implantów wykazuje właściwości zbliżone do naturalnej tkanki zęba, jednocześnie doskonale integrując się z tkanką kostną. Ponadto implanty cyrkonowe nie zawierają w sobie metalu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia alergii.
Implanty tytanowe są jednymi z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych w leczeniu implantologicznym. Ich zaletą jest długoletnia wytrzymałość, a materiał, z jakiego powstają, zazwyczaj nie wywołuje reakcji alergicznych w organizmie. Warto jednocześnie podkreślić, że implanty cylindryczne cechują się srebrno-szarym kolorem, co może być widoczne np. w sytuacji obniżenia linii dziąseł.
Implanty jednofazowe a dwufazowe
Różnica pomiędzy implantami jednofazowymi a dwufazowymi widnieje w procesie ich zakładania. Implanty jednofazowe można wstawić podczas jednej wizyty u specjalisty, a na to rozwiązanie najczęściej decydują się osoby z niewielkimi ubytkami w uzębieniu.
Z kolei implanty dwufazowe zazwyczaj wstawia się w sytuacji uzupełniania większej liczby ubytków i gdy kości szczęki przed implantacją wymagają odbudowy. Wówczas w pierwszej fazie implantacji w kości umieszcza się śrubę zastępującą korzeń, a następnie oczekuje się na zakończenie procesu zrośnięcia implantu z tkankami jamy ustnej. W drugiej fazie (a zatem na kolejnej wizycie u stomatologa) na śrubie montuje się koronę protetyczną imitującą naturalny ząb.
alt = „implanty zębowe”
Implanty zębów – przeciwwskazania miejscowe i ogólne
Choć leczenie implantologiczne jest jednym z najczęściej stosowanych w uzupełnianiu ubytków zębowych, istnieją sytuacje, w których założenie implantów nie jest możliwe, a proces integracji implantu z kością może być utrudniony. Przeciwwskazania do wszczepienia implantów można podzielić na miejscowe i ogólne. Przeciwwskazania miejscowe, jak sama nazwa wskazuje, wiążą się z miejscem założenia implantów. Mowa tu między innymi o:
- Paradontozie,
- Nieleczonej próchnicy,
- Niewystarczającej szerokości lub wysokości szczęki,
- Zbyt mocnym pochyleniu zębów sąsiadujących z miejscem ubytku,
- Ruszających się naturalnych zębach,
- Występowaniu stanów zapalnych,
- Infekcjach wokół zębów i w zatokach szczękowych.
Ogólnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia leczenia implantologicznego są sytuacje takie jak:
- Ciąża,
- Choroba nowotworowa,
- Choroby psychiczne,
- Choroba AIDS,
- Wiek poniżej 18 lat (ze względu na niedostateczny rozwój kości szczęki),
- Nieleczona cukrzyca,
- Zaburzenia układu krzepnięcia,
- Osteoporoza,
- Choroby autoimmunologiczne w okresie leczenia farmakologicznego,
- Infekcje wirusowe i bakteryjne w organizmie,
- Marskość wątroby,
- Choroby układu sercowo-naczyniowego i moczowego,
- Bruksizm,
- Alkoholizm i narkomania,
- Palenie papierosów.
Ze względu na obszerną listę przeciwwskazań do wszczepienia implantów podczas wywiadu ze specjalistą należy wspomnieć o wszelkich przebytych lub aktualnie przebywanych chorobach, przyzwyczajeniach i innych sytuacjach, które mogłyby mieć wpływ na decyzję o możliwości wszczepienia implantów. Stomatolog na podstawie zebranych informacji oceni, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu i czy proces leczenia implantologicznego będzie dla niego bezpieczny.
Etapy leczenia implantologicznego
Jak każdy proces, leczenie implantologiczne składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest przeprowadzenie wcześniej wspomnianej konsultacji implantologicznej, podczas której implantolog ocenia stan zdrowia pacjenta i wykonuje zdjęcie pantomograficzne szczęk. W czasie wizyty ustalany jest także plan leczenia oraz omawiany jest jego kosztorys.
Drugi etap obejmuje zabiegi związane z regeneracją kostną. Zdarza się, że po usunięciu zęba kość w żuchwie zaczyna zanikać, co uniemożliwia wszczepienie implantów. U pacjentów z takim problemem wykonuje się tak zwane podniesienie dna zatoki szczękowej, polegające na stworzeniu stabilnego podłoża dla implantu.
Kolejnym krokiem leczenia jest wszczepienie implantu. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent niemalże nie odczuwa związanego z nim bólu i dyskomfortu. Wszczepienie implantu polega na nawierceniu otworów w kości i wkręceniu w nią elementów imitujących naturalny korzeń zęba. W procesie gojenia, który trwa od 3 do 6 miesięcy, implant „zakrywa się” błoną śluzową, dzięki czemu jest on całkowicie niewidoczny. Na czas zrastania się elementu z tkanką kostną specjalista wykonuje uzupełnienie tymczasowe.
Ostatnim etapem leczenia implantologicznego jest założenie łącznika i umieszczenie na nim korony protetycznej. Zabieg wykonuje się po całkowitym wygojeniu się implantu i połączeniu go z kością. Łącznik integruje się ze wszczepionym implantem, a na elemencie mocuje się koronę imitującą naturalny ząb. Po zakończeniu leczenia zaleca się przeprowadzanie regularnych wizyt kontrolnych.
Zalecenia po wszczepieniu implantu zębowego
Proces gojenia implantu wymaga od pacjenta przestrzegania zaleceń, które mają wpływ na przyspieszenie regeneracji tkanek i zapobieganie wystąpieniu stanów zapalnych. W ciągu pierwszych dni po zabiegu zaleca się wykonywanie zimnych okładów i unikanie ogrzewania bolącego miejsca. Nie należy opalać twarzy ani korzystać z sauny lub solarium. Ponadto pacjent powinien unikać gorących posiłków, a co najmniej przez 5 dni od zabiegu unikać używek takich jak alkohol i papierosy.
Czy warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?
Leczenie implantologiczne może być rozwiązaniem dla osób zmagających się z dyskomfortem spowodowanym ubytkami w uzębieniu. Poza aspektami estetycznymi i wizualnymi, implanty zębów mogą poprawić komfort życia, niwelując niewyraźną mowę czy niedostateczne rozdrabnianie pokarmów. Warto podkreślić, że leczenie implantologiczne może zapobiegać zanikowi kości szczęki i żuchwy, dzięki czemu linia dziąseł pozostaje bez zmian. Co więcej, zastosowanie implantów zębowych sprzyja dokładniejszej higienie jamy ustnej, a powstawanie w miejscach ubytków stanów zapalnych może zostać zniwelowane niemalże do minimum.
Ile kosztuje wszczepienie implantów zębowych?
Cena leczenia implantologicznego zwykle ustalana jest indywidualnie i zależy od takich czynników jak stan zdrowia pacjenta, ilość ubytków do wypełnienia, konieczność wykonania dodatkowych badań lub odwiedzenia specjalistów innych niż implantolog oraz całkowity czas trwania leczenia.
Jak dbać o higienę jamy ustnej po wszczepieniu implantu?
Poprawność przeprowadzania codziennej higieny jamy ustnej ma pozytywny wpływ na gojenie się tkanek naruszonych wskutek leczenia implantologicznego. Po zabiegu implantacji zaleca się używanie szczoteczek z miękkim włosiem z jednoczesnym omijaniem miejsc, gdzie wszczepiono implant. Do mycia zębów warto używać pasty z fluorem oraz korzystać z płynu do płukania jamy ustnej, co ułatwi pozbycie się drobnoustrojów i zalegającej płytki nazębnej. Jednocześnie należy pamiętać o wykluczeniu z codziennych nawyków stosowania używek takich jak papierosy lub alkohol.
Podsumowanie
Leczenie implantologiczne może być doskonałym sposobem na poprawę komfortu życia i przywrócenie pięknego uśmiechu. Proces wszczepiania implantów zębowych należy rozpocząć od konsultacji ze specjalistą, który określi stan zdrowia pacjenta i jego predyspozycje, i wykluczy ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Po zakończeniu leczenia należy pamiętać o regularnych kontrolach w gabinecie stomatologicznym, podczas których specjalista oceni kondycję implantu i sprawdzi stan naturalnego uzębienia.