Marzysz o ładnym uśmiechu, jednak Twoje zęby nie mogą z jakiegoś powodu być poddane zabiegowi wybielania? A może borykasz się z martwymi lub nierównymi zębami? Nie martw się, jeszcze masz szansę na zdrowo wyglądający uśmiech! Odpowiedzią na Twoje bolączki jest odbudowa zęba metodą bondingu. Sprawdź, na czym ona polega i czy warto się na nią zdecydować!
Bonding zębów — czym są licówki kompozytowe?
Jednym z coraz częściej stosowanych zabiegów stomatologii estetycznej jest bonding zębów. Polega on na odbudowie zniszczonej i przebarwionej powierzchni zębów przy użyciu żywic kompozytowych, z których wykonuje się licówki. W przeciwieństwie do licówek porcelanowych i koron ceramicznych bonding nie wymaga wcześniejszego szlifowania zębów naturalnych, co sprawia, że zabieg jest szybszy i tańszy. Ponadto można uzyskać nowy uśmiech już podczas jednej wizyty u stomatologa.
Do zalet bondingu można zaliczyć także:
- bezbolesność (nie wymaga stosowania znieczulenia),
- brak ingerencji w naturalną strukturę zębów,
- możliwość łatwej wymiany lub ściągnięcia licówek kompozytowych,
- możliwość wyboru barwy uzębienia lub perfekcyjnego dopasowania barwy licówki do pozostałych zębów,
- zdecydowana poprawa wyglądu uzębienia,
- atrakcyjna cena,
- możliwość poprawy kształtu zęba.
Zmiana koloru zębów po bondingu dostrzegalna jest natychmiastowo, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na czasie (na przykład przyszłym pannom młodym).
Efekt końcowy w znacznej mierze oparty jest na umiejętnościach i zręcznym zmyśle estetycznym lekarza stomatologa.
Wady bondingu
Bonding kompozytowy ma również swoje wady. Co prawda stanowi alternatywę dla koron i licówek ceramicznych, jednak nie jest tak trwały, jak te metody. Zadowalający efekt estetyczny utrzymuje się około 4 – 5 lat, podczas gdy licówki porcelanowe wykazują trwałość przez co najmniej 10 lat.
Kolejną wadą jest fakt, że spożywanie dużej ilości kawy i herbaty, jak również czerwonego wina może powodować powstawanie przebarwień materiału kompozytowego. Aby temu zapobiec, konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne szczotkowanie zębów specjalnymi pastami przeznaczonymi do licówek kompozytowych.
Odbudowa zęba kompozytem — dla kogo?
Bonding zębów polecany jest dla wszystkich osób, które mają:
- silnie przebarwione szkliwo zębów naturalnych,
- ewentualne pęknięcia lub lekkie wyszczerbienia na zdrowych zębach,
- ukruszenia korony zęba,
- zęby martwe.
Odbudowa zębów kompozytem skutecznie maskuje drobne nieestetyczne defekty uzębienia, przywracając pacjentowi piękny uśmiech. Stomatolodzy rekomendują ten sposób odbudowy szczególnie w przypadku przebarwień zęba pojedynczego lub jeśli pacjent chce zamaskować diastemę.
Przeciwwskazania do zabiegu bondingu na powierzchni zębów
Licówki kompozytowe nie są zalecane pacjentom, którzy cierpią na choroby związane z mimowolnym tarciem zębami (np. bruksizm). Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania odbudowy kompozytowej są choroby dziąseł i przyzębia oraz próchnica.
Jak wygląda odbudowa zęba kompozytem krok po kroku
Bonding zębów to zabieg nieinwazyjny, szybki i nieskomplikowany. Procedura odbudowy zęba wygląda następująco:
- Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie powierzchni zębów z kamienia i osadów (higienizacja zębów).
- Niekiedy stomatolog decyduje się na niewielkie zmniejszenie powierzchni zęba, jednak nie jest to wymaganie. Jest to jedynie znikoma ingerencja, która nie uszkadza tkanki zęba.
- Po dokładnym oczyszczeniu zębów szkliwo zębów wytrawiane jest kwasem, który ma w łagodny sposób przygotować je na warstwę kompozytową.
- W kolejnym etapie dentysta nakłada na odbudowywanego zęba żywicę kompozytową, którą następnie modeluje w celu uzyskania właściwego kształtu licówki.
- Dalej nakłada się na wierzch cieniutką warstwę właściwego kompozytu i utwardza całość światłem lampy stomatologicznej polimeryzacyjnej. Warstwa ta definiuje odcień zęba. Ostatnia warstwa zazwyczaj jest dopasowywana do naturalnego koloru zębów pacjenta.
- Ostatecznym etapem jest wygładzenie i wypolerowanie licówki kompozytowej, tak aby nadać jej naturalny i piękny wygląd zębów naturalnych.
Ile kosztuje bonding zębów w gabinecie stomatologicznym?
Bonding zębów to zabieg stomatologii estetycznej i zazwyczaj wykonywany jest prywatnie, jednak istnieje możliwość refundacji przez NFZ. Dzieje się tak, jeśli mamy złamany ząb przedni.
Jeśli jednak w grę wchodzi jedynie poprawa estetyki uśmiechu, musimy liczyć się z koniecznością samodzielnej zapłaty za licówki kompozytowe. Cena zależna jest od renomy, jaką cieszy się stomatolog, liczby odbudowywanych zębów czy średniej stawki w danym mieście.
Koszt wykonania bondingu pojedynczego zęba waha się w przedziale od 200 do 500 zł, natomiast za cały łuk zębowy zapłacimy powyżej 2000 zł.
Jak dbać o licówki kompozytowe?
Często za zniszczenie zębów naturalnych odpowiedzialne są nawyki higieniczne pacjenta. Stąd też po zabiegu odbudowy w celu utrzymania estetycznego wyglądu uzębienia wymagane jest wprowadzenie prawidłowych zwyczajów związanych z codziennym myciem zębów. W ich skład wchodzi szczotkowanie pastą do licówek, stosowanie nici dentystycznej i płukanie specjalnymi płynami minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.
Warto unikać pokarmów i napojów o intensywnym kolorze, takich jak kawa, herbata, czerwone wino czy jagody, które mogą powodować przebarwienia materiału kompozytowego. Należy również ograniczyć nawyki mogące uszkodzić bonding, takie jak obgryzanie paznokci, używanie zębów do otwierania opakowań czy żucie twardych przedmiotów. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa co sześć miesięcy pozwolą na monitorowanie stanu zębów oraz ewentualne korekty lub polerowanie powierzchni, co przyczyni się do dłuższego utrzymania pięknego uśmiechu.
Na co zwrócić uwagę przed umówieniem się na wizytę w gabinecie dentystycznym?
Jeśli planujemy wykonać bonding zębów, powinniśmy wybrać jedynie zaufanych specjalistów doświadczonych w wykonywaniu zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Z pewnością nie można przy tym kierować się niską ceną, gdyż może ukrywać się za nią marna jakość wykonanych licówek lub brak odpowiednich umiejętności dentysty.
Centrum Stomatologii Dent-Kraków zapewnia nie tylko wytrzymałość zastosowanych kompozytów, ale także doskonałe dopasowanie kolorytu licówek oraz fachowe porady przed zabiegiem!