Mosty na implantach cieszą się dużą popularnością. To jedno z najbardziej zaawansowanych uzupełnień protetycznych, które może być świetną alternatywą dla protez ruchomych. Most na implantach poprawia komfort podczas mówienia oraz gryzienia. Całość może być pokryta estetyczną porcelaną dobieraną indywidualnie do zębów własnych pacjenta, dzięki czemu niemal niczym się nie różni.
Czym jednak dokładnie jest most na implantach? Jakie rodzaje mostów na implantach możemy wyróżnić? Jak przebiega zabieg? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej! Sprawdź!
Most na implantach – czym jest?
Most na implantach stosujemy w przypadku braku zębów. Dostosowywany jest on do indywidualnych potrzeb pacjenta i ilości brakujących zębów. Takie uzupełnienie protetyczne zostaje umieszczone w jamie ustnej pacjenta na stałe. Most może być przymocowany na własnych zębach lub na wszczepionych implantach.
Rozmieszczenie implantów zależy od warunków panujących w jamie ustnej, w tym warunków kostnych. Rzadko kiedy jednak liczba implantów jest taka sama jak liczba ubytków. Dla przykładu najbardziej popularną pracą protetyczną jest uzupełnienie trzech ubytków na dwóch implantach. Praca protetyczna może być też oparta na większej ilości implantów, np. dziesięć zębów na sześciu wszczepionych implantach.
Jeżeli zdecydujemy się na most protetyczny oparty na własnych zębach, filarem dla mostu może być zarówno ząb zdrowy, jak i po leczeniu endodontycznym. Wówczas do kanału wkłada się specjalny koronowo-korzeniowy wkład, a pomiędzy filarami znajduje się przęsło, które służy do odtwarzania ubytków. Taka metoda wymaga jednak zdrowego uzębienia filarowego. Z kolei w przypadku zębów leczonych kanałowo, kanały muszą być prawidłowo wypełnione, bez oznak zapalenia w okolicach wierzchołka korzenia.
Zalety mostów na implantach
Mosty na implantach mają wiele zalet. Wśród plusów takiego rozwiązania można wymienić:
- trwałość implantów (prawidłowo wykonany most na implantach może posłużyć wiele lat),
- wysoką estetykę (praca protetyczna jest całkowicie niewidoczna i indywidualnie dobierana do naturalnych zębów),
- skuteczność.
Kiedy nie można zdecydować się na most na implantach?
Most na implantach nie może być wykonany u pacjentów, u których doszło do znacznego zaniku kości. Taka sytuacja często jest wynikiem tego, że w przypadku braku zębów, zbyt długo zwlekamy z decyzją uzupełniania ubytków lub decydujemy się od razu na protezę osiadającą.
Warto pamiętać też, że proteza ruchoma nie zapobiega zjawisku zanikania kości. Jeżeli jednak taka proteza używana była tylko przez krótki czas, to warunki kostne najczęściej są jednak nadal zadowalające.
Rodzaje mostów osadzonych na implantach
Implanty do mocowania mostów najczęściej wykonuje się z tytanu lub jego stopów. To materiał, który jest biokompatybilny. Warto wiedzieć, że można wyróżnić kilka rodzajów mostów. Dopasowuje się je do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Porcelanowe mosty cyrkonowe
To bardzo estetyczne, a jednocześnie najtrwalsze mosty. Pod częścią wierzchnią znajduje się tzw. biała baza. Takie mosty są jednak najdroższe.
Mosty porcelanowe na ceramice
Mosty na ceramice cieszą się dużą popularnością. Wykonane są z trwałego i sprawdzonego materiału. Na powierzchnię porcelany nakładany jest tlenek cyrkonu.
Mosty pełnoceramiczne
Mosty pełnoceramiczne są najbardziej popularną pracą protetyczną. To produkty w całości wykonane z porcelany. Podobnie jak poprzednie mosty, te również są bardzo trwałe. Stosuje się je najczęściej wówczas, gdy chcemy uzupełnić przedni łuk zębowy. Najłatwiej dobrać je do zębów własnych pacjenta, dzięki czemu całość jest całkowicie niewidoczna.
Mosty mieszane bezniklowe
Mieszane mosty na implantach wykonujemy analogicznie do innych. Takie produkty nie zawierają niklu, który może wykazywać działanie uczulające. Większa część mostu wykonana jest z mieszanki metali (bez zawartości niklu), a części wewnętrzne pokrywa się estetyczną porcelaną dobieraną do koloru zębów pacjenta.
Porcelanowe mosty na złocie
Most wykonany jest ze złota i porcelany. Nie wygląda jednak tak naturalnie, jak te wykonane w stu procentach z porcelany. Bywa jednak nieco lepszą wersją mostów mieszanych.
Mosty na implantach a protezy na implantach
Protezy przeznaczone są dla pacjentów, u których występuje liczny brak zębów oraz w przypadku bezzębia. Zastosowanie protezy całkowitej poprawia rysy i proporcje twarzy. Pacjent odzyskuje też prawidłową funkcję gryzienia. Czasami protezy oparte są na dwóch implantach, a w innych przypadkach wszczepia się kilka implantów.
Spośród uzupełnień protetycznych wyróżnić można protezy stałe, ruchome, całkowite, częściowe i implanty zębowe. Ze względu na materiał wykonania, protezy z kolei dzielimy na szkieletowe ruchome, akrylowe i protezy overdenture.
Mosty na implantach – przebieg zabiegu
Mocowanie implantów w jamie ustnej pacjenta składa się z kilku etapów. Technika umieszczania mostu jest dobierana indywidualnie.
Jak może wyglądać cały proces? Na pierwszej wizycie specjalista wykonuje odpowiednie badania, na podstawie których ustala dalsze leczenie. Jeżeli wstępny plan zostanie zaakceptowany przez pacjenta, lekarz kieruje go na dalsze badania. Kolejnym krokiem będzie planowanie rodzaju i rozmieszczenia implantów. Na tym etapie lekarz ocenia stan higieny jamy ustnej i może skierować nas na wizytę higienizacyjną oraz na usunięcie kamienia nazębnego.
Następnie dentysta wykonuje zabieg implantacji w znieczuleniu miejscowym. Niezwykle ważne jest idealne dopasowanie implantu do przygotowanego otworu. Takie działanie zapewnia pełną stabilność podczas późniejszego nakładania mostu. Cały zabieg umieszczania implantu zakończony jest założeniem szwów, które umożliwiają prawidłowe gojenie się rany. Implant powinien pozostać w żuchwie lub szczęce przez kilka miesięcy.
Kolejnym etapem pracy jest odkręcenie śruby. Do implantu przykręca się wówczas transfery wyciskowe. Ich zadaniem jest określenie pozycji implantu w przyszłym modelu, który zostanie odlany. Po pobraniu wycisków, do implantów ponownie przykręca się śruby. Następnie zostaje tylko dobrać rodzaj planowanej odbudowy.
Na koniec dochodzi do ,strong>odlewania modeli gipsowych, na podstawie których wykonuje się most protetyczny. Lekarz musi sprawdzić dopasowanie mostów do implantów i umieścić mosty we wszczepionych implantach.
Jak dbać o mosty na implantach?
Po zabiegu trzeba stosować się do zaleceń specjalisty i stawiać na umówionych kontrolach. Podstawową zasadą dbania o mosty na implantach jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Nie powinna ona różnić się od higieny, jaką przeprowadzamy na naturalnych zębach. Należy też pamiętać o okresowych wizytach kontrolnych u stomatologa.
Podsumowanie
Na mosty na implantach możemy się zdecydować w przypadku braku zębów. Zastosowanie mostu protetycznego znacząco poprawia komfort życia pacjenta. Most można wykonać na mniejszej lub większej ilości implantów. Ilość wszczepów jest indywidualnie dobierana podczas ustalania planu leczenia i zależy od wielu czynników, w tym ilości brakujących zębów czy warunków panujących w jamie ustnej pacjenta. Mosty na implantach to także dobre rozwiązanie dla tych osób, które chcą zrezygnować z protez częściowych.