Postęp technologiczny sprawił, że niezwykle mocno rozwinęła się stomatologia. Obecnie mamy możliwość korygowania niedoskonałości zębów w sposób bezbolesny, w znieczuleniu miejscowym. Możemy uzupełniać braki w uzębieniu, zmienić ich położenie i skorygować zgryz, a także poprawić kolor zębów i sprawić, że nasz uśmiech będzie wyglądał bardzo naturalnie i zachwyci wszystkich.
W procesie dążenia do perfekcyjnego uśmiechu dużą popularnością cieszą się licówki, na które często decydują się również gwiazdy. Czy istnieją jednak przeciwwskazania do ich założenia? Kto może je nosić i o czym warto pamiętać przed i po założeniu licówek? Sprawdź!
Czym są licówki?
Licówki to pojedyncze nakładki (najczęściej płatki porcelany), które przyklejane są do wcześniej dobrze przygotowanej powierzchni licowej strony zębów za pomocą specjalnego kleju.
Licówki stosowane są głównie ze względów estetycznych. Pozwalają one szybko i bezboleśnie poprawić nasz kolor zębów, nadać im odpowiednią długość, kształt oraz wyeliminować przebarwienia. Płatki porcelany zakłada się również w celu odbudowania brakującego fragmentu zęba, a jeżeli mamy niewielkie wady zgryzu, takie rozwiązanie może sprawić, że unikniemy leczenia ortodontycznego. Przed założeniem licówek często niezbędne jest szlifowanie zębów.
Do produkcji takich nakładek wykorzystuje się m.in. akryl, kompozyt, porcelanę i ceramikę. Wyróżnić możemy więc kilka rodzajów licówek: licówki porcelanowe, akrylowe, ceramiczne oraz licówki kompozytowe.
Licówki ceramiczne – zrobione z ceramiki, w tym krzemionki, kaolinu lub kwarcu oraz odpowiednich barwników. Pozwalają one utrzymać odpowiedni stan dziąseł ze względu na to, że są niemal niepodatne na osadzanie się płytki nazębnej. To bardzo trwałe rozwiązanie, które mocno przypomina naturalny ząb.
Licówki porcelanowe – niezwykle trwałe, twarde i elastyczne. Odporne na osadzanie się kamienia nazębnego, a także na różnego rodzaju przebarwienia. Są bardzo cienkie, a ich noszenie jest niezwykle komfortowe.
Licówki akrylowe – stosowane tymczasowo, wykonane z masy akrylowej. Czasami stosuje się je w momencie, gdy pacjent oczekuje na wykonanie licówek z trwalszych komponentów.
Licówki kompozytowe – są znacznie tańsze od porcelany czy ceramiki, jednak wymagają zmiany już po kilku latach. Licówki kompozytowe składają się z materiałów światłoutwardzalnych. Wadą kompozytu jest jednolity kolor, przez co zęby mogą wyglądać nienaturalnie i są skłonne do przebarwień.
Najlepsze efekty daje zastosowanie licówek porcelanowych. Takie rozwiązanie będzie najtrwalsze, a dzięki odpowiednim właściwościom tego materiału, licówki tego typu do złudzenia przypominają naturalne uzębienie i można je idealnie dobrać pod względem koloru.
Kto może założyć licówki?
Zaletą stosowania licówek jest możliwość uzyskania bardzo dobrego efektu estetycznego przy minimalnej ingerencji w tkanki zęba. Licówki zalecane są osobom, które chcą mieć piękny uśmiech, poprawić kształt zębów, zmniejszyć lub całkowicie zamknąć szpary między zębami (np. zmniejszyć lub usunąć diastemę). Licówka świetnie wyrównuje koloryt zębów i jest dobrym pomysłem wówczas, gdy pacjent nie może sobie poradzić z przebarwieniami nawet w procesie wybielania.
Takie nakładki poleca się również w celu korekty niewielkich wad zgryzu. Za pomocą licówki stomatolog może też odbudować nam ukruszonego lub złamanego zęba. Co więcej, założenie takiej nakładki zamaskuje nieestetycznie wyglądające wypełnienia na powierzchniach licowych.
Etapy zakładania licówek
Zanim założymy licówki, musimy odbyć wizytę konsultacyjną u lekarza. Dentysta w tym czasie omówi z nami przebieg leczenia, odpowie na wszystkie nasze pytania, przeprowadzi wywiad i dokładnie zbada nasze zęby w celu wykluczenia czynników, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu.
Następnie stomatolog wraz z pacjentem wybiera odpowiedni kolor licówek. Najczęściej stosuje się licówki porcelanowe, ze względu na ich właściwości. Dalej należy przygotować powierzchnię zęba oraz pobrać wycisk zębów w celu wykonania modelu gipsowego. Teraz tylko zostało sprawdzić kolor i odpowiednio dopasować płatki porcelanowe do zębów pacjenta.
Jeżeli wszystkie te czynności zostały wykonane, dentysta oczyszcza powierzchnię zębów i cementuje licówki do zęba. Porcelanowa nakładka zostaje utwardzona w lampie, a powierzchnia dokładnie wypolerowana. Lekarz musi jeszcze sprawdzić zgryz pacjenta, w celu uniknięcia dyskomfortu i gotowe!
Często cała procedura wymaga kilku konsultacji, jednak same licówki można nałożyć w ciągu jednej wizyty.
Postępowanie po założeniu licówek
Jeżeli jesteś już szczęśliwym posiadaczem licówek, pamiętaj, że kilkanaście godzin po ich nałożeniu należy unikać skrajnych temperatur. W tym czasie może pojawić się wrażliwość na zimno oraz ciepło. Zabiegi higieniczne przy licówkach, wyglądają tak samo, jak w przypadku naturalnych zębów. Do mycia używa się pasty i miękkiej szczoteczki.
Warto wiedzieć, że posiadanie licówek nie zwalnia nas z regularnych wizyt u stomatologa. Każdy pacjent powinien zgłaszać się na wizytę kontrolną dwa razy do roku, a dodatkowo zaleca się regularne usuwanie kamienia i osadów w gabinecie stomatologicznym. Takie postępowanie pozwoli nam na zachowanie pięknego uśmiechu na długie lata.
Przeciwwskazania
Stomatologia estetyczna jest jedną z najnowocześniejszych metod poprawy naszego uśmiechu. Jednak czy każdy może z niej korzystać bez ograniczeń? Okazuje się, że istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają nam noszenie licówek, a należą do nich:
- bruksizm (tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki),
- próchnica,
- stan zapalny dziąseł,
- nawykowe obgryzanie paznokci,
- nieodpowiednia higiena jamy ustnej,
- zaburzeniami w obrębie stykania się zębów górnych z dolnymi, tzw. zaburzenia okluzyjne.
Przed nałożeniem licówki trzeba wyeliminować doskwierający pacjentowi problem, ponieważ nawet licówki porcelanowe mogą ulec zniszczeniu, jeżeli cierpimy na bruksizm lub nawykowo obgryzamy paznokcie. Z kolei nałożenie licówki na zmienione zapalnie dziąsła albo u pacjenta cierpiącego na próchnicę może prowadzić do poważnych komplikacji. Licówek zazwyczaj nie poleca się zakładać również na zęby po leczeniu kanałowym.
Licówki zapewniają bardzo dobry efekt estetyczny, jednak wadą takiego rozwiązania jest konieczność szlifowania zębów naturalnych, co niestety może prowadzić do większej nadwrażliwości.
O czym jeszcze musisz wiedzieć przed założeniem licówek?
- Licówki na zęby nie są koniecznością, a jedną z metod, jakie proponuje obecnie stomatologia estetyczna.
- Licówki z porcelany wykonywane są laboratorium protetycznym, a w tym czasie zęby pacjenta zostają odpowiednio zabezpieczone.
- Płatki porcelany nie muszą być nakładane na wszystkie zęby, można je nałożyć nawet na jeden ząb.
- Nie każda licówka wymaga szlifowania.
- Kształt zębów należy dopasować indywidualnie do pacjenta, pamiętając o funkcjonalności zgryzu.
- Barwę licówki powinniśmy dobrać do swojej urody. Pamiętajmy, że nie każdemu z nas pasuje taki sam odcień. Lekarz z pewnością podpowie nam, który wybór będzie odpowiedni.
- Ingerencja w ząb podczas szlifowania jest minimalna i stanowi zabezpieczenie licówki, dlatego nie warto obawiać się tego zabiegu.
- Płatki porcelanowe na zębach są niezwykle trwałe, jednak nie możesz zapomnieć o odpowiedniej higienie.
- Czasami można wykonać licówki na jednej wizycie.
- Nie każdy może skorzystać z tego zabiegu, ale pamiętajmy, że istnieją wówczas inne rozwiązania, o które warto zapytać swojego dentystę.