Każdy z nas marzy o zdrowym i pięknym uśmiechu. Brak choćby jednego zęba powoduje spadek naszej atrakcyjności i pewności siebie. Zaczynamy wstydzić się swoich ubytków i unikamy kontaktów z innymi ludźmi. Nie jest to jednak jedyny problem, z którym musimy się zmagać, ponieważ takie braki często rzutują także na problemy zdrowotne, z którymi musimy borykać się później przez lata. Utrata nawet jednego zęba może powodować przemieszczenie się pozostałych zębów, wady zgryzu, a także ubytki w kości. Jak można pozbyć się kompleksów i znaleźć sposób na naprawienie swoich ubytków? Poznaj kilka metod stomatologii estetycznej, które pomogą Ci odzyskać dawny uśmiech.
Implanty
Implant zęba jest jedną z najtrwalszych metod uzupełniania ubytków. Może on przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Dzięki implantom brak nawet jednego zęba nie będzie spędzał Ci z powiek snu. Implanty to nic innego, jak tytanowe śruby wkręcane w korzenie. Po procesie łączenia się z kością, mają za zadanie zastąpienie korzeni tych zębów, które zostały przez nas utracone. To właśnie na implantach mocowany jest sztuczny ząb, czyli korona, która może być cyrkonowa, akrylowa, metalowa lub ceramiczna. Implanty mogą również zostać wykorzystane jako podstawa dla mostu protetycznego i również są metodą na uzupełnienie rozległych ubytków. Ponadto implant to perfekcyjne rozwiązanie, nawet wtedy, gdy dokucza nam brak jednego zęba. Wszczepienie implantu nie naraża sąsiednich zębów na żadne działania typu szlifowanie, dlatego nawet gdy dokucza Ci brak dwóch zębów obok siebie, implanty będą dobrym rozwiązaniem. Decydując się jednak na nie, warto skorzystać z usług profesjonalistów o sporym doświadczeniu, w gabinecie wyposażonym w nowoczesny sprzęt. Pomyśl o korzyściach estetycznych i zdrowotnych, jakie niesie za sobą leczenie implantologiczne.
Dlaczego warto? Zalety implantów
Po zabiegu wszczepienia implantów i osadzenia porcelanowej korony, higiena naszej jamy ustnej będzie taka, jak w przypadku naturalnych zębów. Jedynie o czym musisz pamiętać to regularne szczotkowanie, nitkowanie, jak również kontrolne wizyty u dentysty. Oczywiście nie rzadziej niż dwa razy w roku. Wszczepiony implant tak naprawdę jest niezwykle trudno odróżnić od naturalnego zęba, dlatego możesz bez problemu uśmiechać się szeroko. Dzięki stałemu połączeniu implantu z kością pozbywasz się problemu, jaki pojawia się wraz z protezą ruchomą. Uzupełnienie w takiej postaci nie grozi zanikiem kości żuchwy i szczęki, a wręcz powoduje zatrzymanie tego procesu. Jeśli chodzi o względy estetyczne, należy zwrócić uwagę również na to, że linia dziąseł i kształt szczęki nie ulegają żadnym zmianom. Po utracie zębów, często nie można pozwolić sobie na spożywanie niektórych produktów, dostrzegamy zmiany w naszej mowie. Decydując się na implant zęba nie musisz się o to martwić, ponieważ ten rodzaj uzupełnienia pozwala na jedzenie dowolnych artykułów spożywczych.
Od czego zacząć leczenie za pomocą implantów zębowych?
Leczenie implantologiczne rozpoczyna się od wywiadu z lekarzem, szeregu specjalistycznych badań i zdjęcia pantomograficznego naszych szczęk. Na podstawie tych informacji, chirurg implantologiczny ocenia przebieg i warunki leczenia, a także kosztorys, który jest kwestią indywidualną dla każdego z pacjentów. Czasem zdarza się, że po usunięciu zęba, kość może zanikać, co uniemożliwia wszczepienie implantów. Z tego powodu może być konieczny zabieg regeneracji kości. Podczas takiego zabiegu zostaje wytworzona tkanka kostna, umożliwiająca wprowadzenie przyszłego implantu. Proces wszczepienia odbywa się przy miejscowym znieczuleniu, od około 30 do 90 min. Czas jest zależny od ilości implantów, jaka zostanie wkręcona. Żadna część implantu nie jest widoczna, ponieważ zostaje zasłonięta błoną śluzową. Proces integracji kości z implantem może trwać od 3 do 6 miesięcy. Następnie po zagojeniu, przykręcany jest do implantu filar protetyczny, a na nim dopiero korona. Dzięki tak zintegrowanemu procesowi, implanty zębowe stanowią perfekcyjne, stałe i niezwykle trwałe uzupełnienia.
Co zamiast implantu zęba? – Most porcelanowy
Zastanawiasz się, co zamiast implantu zęba sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji? Możesz uzupełnić brakujący ząb poprzez mosty protetyczne. Most protetyczny to także świetny sposób na uzupełnienie braku w jamie ustnej pacjenta. Most może być metodą na odbudowę braków, poprzez wykorzystanie pozostałych zębów. Mosty składają się z filaru i przęseł. Filary są co najmniej dwoma koronami zębowymi, które znajdują się na uprzednio oszlifowanych zębach danego pacjenta. Muszą one mieścić się pomiędzy luką. Przęsła są koronami zębowymi, które łączą się z filarami, wstawiane są w miejsce utraconych. Dzięki temu, że są one na stałe umocowane, komfort ich noszenia jest dużo większy, niż w przypadku protez ruchomych. Metoda ta jest rekomendowana osobom z większymi ubytkami, ale warunkiem jest posiadanie również zdrowych zębów po obydwu stronach luki, ponieważ założenie mostu nieuchronnie wiąże się ze szlifowaniem tych zębów.
Jak wygląda proces założenia mostów?
Podczas pierwszej konsultacji lekarz ocenia w jakim stanie są nasze korzenie zębów i kości, które je otaczają, ponieważ filarowe zęby muszą mieć dobrą jakość i prawidłową lokalizację. Na kolejnych wizytach szlifowane są zęby filarowe, wykonywany jest ich wycisk, a także wycisk przeciwstawnych zębów, aby most był idealnie dopasowany przez pracownie protetyczne. Następnie dobierany jest odpowiedni kolor i umieszczone tymczasowe korony, aby zapobiec podrażnieniu zębów, zanim zostanie zacementowany. O mosty protetyczne dbamy tak samo, jak o własne zęby naturalne.
Czym uzupełnić brakujący ząb? – Proteza ruchoma
W przypadku gdy zdrowe zęby zawodzą, pacjenci bardzo często sięgają po protezy ruchome. Ze względu na cenę ruchoma proteza zębowa wypada jak najbardziej korzystnie. Zębowa proteza może zostać wykorzystana jako ząb tymczasowy po wyrwaniu, jeśli nie doszło do dużej ekstrakcji zęba. Zdarza się również, że pacjenci chcą założyć klips zamiast zęba, jest to nic innego jak mikroproteza zęba pojedynczego. Protezy akrylowe mogą również tworzyć całą szczękę, którą możemy wyjmować i wkładać. Rekomenduje się zakładanie protezy w ciągu dnia i zdejmowanie w nocy. Jest to metoda na uzupełnienie, znacznie różniąca się od dwóch poprzednich. Wymaga czasu, aby przyzwyczaić się do mówienia i jedzenia, żucia. Może to potrwać nawet do kilku miesięcy. Jest to najmniej kosztowny sposób na uzupełnienie braku w jamie ustnej. Protezę należy czyścić codziennie, szczególnie po wyjęciu jej na noc. Z uwagi na fizyczne zmiany, jakie mogą zachodzić w naszej jamie ustnej, rekomenduje się wymianę protez ruchomych akrylowych co 5 lat. Odpowiednie dopasowanie protezy zębowej wymaga kilku wizyt, zazwyczaj już dzień po założeniu odbywa się pierwsza.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów protez zębowych ruchomych:
- Proteza zębowa akrylowa – jest to rodzaj protezy zębowej, której jakość i estetyka zależą od wykonawcy, więc warto znaleźć profesjonalny gabinet. Nie jest to jednak najwygodniejsze rozwiązanie, wymaga długiego procesu adaptacji, na początku może podrażniać śluzówkę, ale z biegiem czasu organizm przyzwyczaja się do niej. Może być częściowa lub całkowita.
- Proteza częściowa szkieletowa opiera się na konstrukcji metalowej szybciej się adaptuje, jest bardziej stabilna i wygodniejsza niż akrylowa. Konstrukcja protezy oparta jest na zdrowych zębach, nie na dziąsłach. Jest również droższa od akrylowej, gdyż czasem wymaga umieszczenia koron na zębach zdrowych. Jest wykonana z droższych materiałów, takich, jak np.: tytan, złoto, srebro, chromowo-kobaltowy stop.
- Proteza nakładkowa jest oparta na implantach lub korzeniach zębów. Aby zamocować taką protezę, niezbędne jest umieszczenie zaczepów w kanałach korzeni zębowych. Ten rodzaj protezy jest o wiele solidniejszy i stabilniejszy niż akrylowe rozwiązania, a także wpływa pozytywnie na komfort jedzenia i mówienia. Protezy te mogą być całkowite jak również częściowe.
Uzupełnienie ubytków w jamie ustnej jest niezwykle istotne, nie tylko ze względu na estetykę, ale także nasze zdrowie. Luki mogą być przyczyną m.in. zaniku kości szczęki i procesu przemieszczania się zębów. Należy również pamiętać, że w miejscach brakujących zębów, mogą zbierać się resztki jedzenia, prowadząc w rezultacie do próchnicy i chorób dziąseł, a także zębów, oraz ogólnego pogorszenia się stanu zdrowia jamy ustnej. Perspektywa pięknego i zdrowego uśmiechu powinna być dla Ciebie największą motywacją do podjęcia odpowiedniej drogi leczenia.