Dowiedz się jak skutecznie i prawidłowo myć zęby. Zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej, co przyczyni się do świeżego oddechu oraz rzadszych wizyt u dentysty. Przeglądnij również naszą infografikę na której przedstawiona jest prawidłowa metoda szczotkowania zębów.
Skuteczne mycie zębów
Wszyscy wiemy, jak ważne są zdrowe, mocne i białe zęby w naszym codziennym życiu. Gdy nie ma z nimi kłopotów, bez obaw możemy się uśmiechać, przez co jesteśmy bardziej radośni, weselsi i zdrowsi. Codzienne dbanie o zęby zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy, dbamy również o świeży oddech.
Jak zatem skutecznie i poprawnie szczotkować zęby, tak aby każda Twoja wizyta w gabinecie stomatologicznym była jedynie okazją do miłej pogawędki z dentystą.
Jaką wybrać szczoteczkę do mycia zębów?
Bardzo często spotykamy się z pytaniem o opinie na temat szczoteczek do zębów i jakie najlepiej się dla nas nadadzą. Większość pacjentów kliniki dentystycznej wychodzi z założenia, że najskuteczniejsza szczoteczka to ta o twardym włosiu, jednak badania i doświadczenie pokazują inaczej. To właśnie gęste włosie szczoteczki przyczynia się do jej wydajności.
Wśród użytkowników możemy znaleźć fanów różnych typów szczoteczek:
- Szczoteczki manualne – Zdecydowanie najcichsza i najtańsza odmiana szczoteczki, pozwalająca nam myć zęby bez dostępu do energii elektrycznej.
- Szczoteczki elektryczne – Obecnie najbardziej popularny sposób mycia zębów zaraz za łatwo dostępnymi szczoteczkami manualnymi. Pozwalają one na szorowanie płytki nazębnej, wprowadzając dodatkowe wibracje do ruchów kolistych i omiatających. Szczoteczki elektryczne mogą być wyposażone w dodatkowe mechanizmy ułatwiające mycie zębów. Kontrola nacisku pozwoli nam na lepszą kontrolę w usuwaniu płytki nazębnej
- Szczoteczki soniczne – to połączenie mechanizmów szczoteczki manualnej ze szczoteczką elektryczną. Mycie zębów ułatwia mechanizm oscylacyjny
- Szczoteczki ultradźwiękowe – Wykorzystują odpowiedni zakres fal ultradźwiękowych do czyszczenie powierzchni zęba.
Prawidłowe techniki mycia zębów
Do naszych stomatologów w Krakowie często przychodzą pacjenci, którzy popełniają błędy podczas codziennego dbania o higienę jamy ustnej. Pewnie zastanawiasz się teraz: jak poprawnie myć zęby ? Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę przedstawiającą 6 zasad prawidłowego szczotkowania.
Ile czasu należy poświęcić na mycie zębów?
Zasady odnośnie mycia zębów mogą wydawać się banalne, jednak nie każdy wie, jak często, oraz jak długo należy szczotkować zęby. Zatem ile powinno trwać mycie zębów?
Jednorazowo powinno nam to zająć 3 minuty gdy używamy szczoteczki manualnej lub 2 minuty jeśli używamy szczoteczki elektrycznej. Dla większości z nas wydaje się to zbyt długo, więc ograniczamy się jedynie do mycia zębów przednich. Fakt, że nie poświęcamy zębom wystarczające ilości czasu, może doprowadzić do pojawienia się próchnicy i konieczności leczenia zębów.
Czy powinniśmy myć zęby od razu po jedzeniu?
Jak najbardziej tak! Mycie zębów powinno odbywać się od razu po spożyciu, zanim pH w naszej jamie ustnej stanie się bardziej kwaśne. Wyjątek stanowić mogą pokarmy o podwyższonej kwasowości (np. owoce typu cytryna, pomarańcza itp.). Po zjedzeniu lub wypiciu kwaśnych produktów zaleca się odczekanie od 20 do 30 minut, aby pH w jamie ustnej się ustabilizowało. Szkliwo w kwaśnym środowisku jest bardziej narażona na demineralizację.
Bez względu na to, jakiej techniki mycia zębów użyjemy, powinniśmy się stosować do odpowiednich ram czasowych.
Techniki usuwania płytki nazębnej
Dentyści zalecają, aby szczotkowanie zębów zaczynać od zewnętrznej powierzchni zębów, przy zaciśniętych szczękach (zobacz na grafikę poniżej). Następnie lekko je rozchyl, by przejść do czyszczenia powierzchni żujących i potem do wewnętrznych części zębów. Na koniec dobrze jest wyczyścić zęby wzdłuż linii dziąseł.
Wyróżniamy dwie najlepsze techniki czyszczenia zębów:
- okrężną – główkę szczoteczki ustaw prostopadle do oczyszczanej linii zębów. Podczas szczotkowania staraj się wykonywać delikatne, okrężne ruchy;
- wymiatającą – główkę szczoteczki ustaw pod kątem 45 stopni i wykonuj nią małe, okrężne ruchy przy dziąsłach, a następnie wymiatające od dołu do góry i na odwrót.
Raz na pół roku zaleca się wizytę u dentysty w celu usunięcia płytki nazębnej.
Szczotkowanie zębów – w skrócie
- Stosowanie codziennej higieny jamy ustnej pomaga nam pozbyć się płytki nazębnej, oraz zapewnia ochronę przed chorobami przyzębia.
- Zęby powinniśmy myć codziennie i po każdym posiłku.
- Po szczotkowaniu możemy stosować płyn do płukania jamy ustnej w celu odpowiedniego jej zabezpieczenia przed bakteriami.
- Nie powinniśmy płukać zębów wodą. W ten sposób pozbywamy się aktywnych składników pasty.
- Odpowiednia metoda szorowania pozwoli dokładniej wyczyścić zęby z resztek jedzenia.