Jeżeli planujesz założenie implantów, jednak szukasz konkretnych informacji na ten temat. Po przeczytaniu naszego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat implantów zębów.
Czym są implanty zębów
Niby implanty to jedna z możliwości uzupełnienia ubytków w uzębieniu, ale jakże odmienna od tradycyjnej protetyki. W najprostszym ujęciu to po prostu sztuczny korzeń zęba, który został zakotwiczony chirurgicznie w kości szczękowej. Fenomenalna zaleta to coś, co przeszkadza nam np. przy mostach czy protezach szkieletowych, czyli konieczność opierania się na sąsiadujących zębach, a tym samym widoczne połączenia i mocowania. Implanty wyglądają i funkcjonują jak naturalne, zdrowe zęby, a wykonane są zwykle z tytanu, niekiedy z cyrkonu.
W naszych gabinetach Dent Kraków przeprowadzamy zabiegi protetyczne. Więcej informacji oraz szczegółową ofertę na temat implantów zębów w Krakowie znajdziesz na naszej stronie internetowej w zakładce oferta.
Kiedy stosuje się implanty?
Zwykle stosuje się je jako uzupełnienie pojedynczych ubytków. Niekiedy metoda wykorzystywana jest do stworzenia bazy dla zawieszenia mostu lub oparcia protezy szkieletowej tam, gdzie brak naturalnych podpór. To oczywiście zależy także od decyzji pacjenta, bowiem implanty to zdecydowanie większy wydatek niż na tradycyjne rozwiązania protetyczne.
U kogo można zastosować implanty?
Wszczepienie implantu – etapy
Pierwszy to wspomniane zakwalifikowanie pacjenta połączone z ewentualnym leczeniem przeszkadzających dolegliwości. Kiedy ten etap mamy za sobą następuje wszczepienie implantu do kości, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po tej czynności pacjent otrzymuje stosowny certyfikat, który określa położenie wszczepu w szczęce, tzw. paszport implantologiczny. Kolejny etap trwa kilka miesięcy, to czas na wygojenie dziąseł i zespolenie wszczepu z tkanką. Jeśli w tym czasie nie powstały żadne komplikacje, a proces gojenia dobiegł końca, nakładany jest pierścień gojący i tytanowy łącznik. Końcowy etap to przykręcenie lub zacementowanie korony porcelanowej do implantu.
Całość procesu implantacji trwa kilka miesięcy, w przypadku żuchwy 4 m-ce, w przypadku szczęki około pół roku. To długo, a przez ten czas nadal chodzimy z ubytkami, często w widocznych miejscach. Dlatego można zdecydować się na protetykę tymczasową w tym okresie. To, w zależności od potrzeb, mosty, korony czy protezy, zakładane na czas oczekiwania zespolenia wszczepu z kością.
Czy implanty wymagają szczególnej dbałości?
Taką informację uzyskamy od lekarza, jednak generalnie implanty nie wymagają zabiegów higienicznych innych niż zęby naturalne. Szczotkowanie przynajmniej 2 razy dziennie lub zwyczajowo po każdym posiłku oraz czyszczenie przestrzeni między zębami z użyciem nici dentystycznych. A do kompletu oczywiście przegląd dentystyczny przynajmniej dwa razy w roku oraz zabiegi higienizacji.
Kilka mitów o implantach
- Implant w każdym gabinecie. To nieprawda, że każdy stomatolog może podjąć się przeprowadzenia takiego zabiegu. Implantologia to osobna dziedzina i stomatolodzy muszą ukończyć odpowiedni kurs oraz zdobyć certyfikat.
- Ogromny ból. Nie należy się go bać, zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a na życzenie pacjenta w znieczuleniu ogólnym.
- Zabieg ten nie jest dla osób w podeszłym wieku. To nie wiek wyklucza pacjenta z możliwości wszczepienia implantu, tylko zły stan zdrowia oraz gęstość kości. Jeśli w tej kwestii nie ma problemu, to implant może być wszczepiony.