Każdy z nas chciałby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Ludzie zmagający się z brakami w uzębieniu sami przyznają, że borykają się z wieloma kompleksami dotyczącymi stanu ich jamy ustnej. Zdrowe zęby to niewątpliwie wizytówka, poprawiają naszą samoocenę i sprawiają, że w kontaktach z ludźmi nie obawiamy się szczerego uśmiechu i zyskujemy pewność siebie. Takie braki to problem nie tylko związany z estetyką, ale także komfortem życia i zdrowiem, ponieważ może on być powodem przemieszczania się innych zębów w naszej jamie ustnej, a także trudnościami w prawidłowej wymowie. Co jednak zrobić, kiedy okazuje się, że braki w uzębieniu są już widoczne i niejednokrotnie spędza nam to sen z powiek? Nie martw się! Implantologia oferuje niesamowicie trwałe i jakościowe rozwiązania, poprawiające komfort życia i są to implanty. Czy warto zdecydować się na taką metodę rekonstrukcji i dlaczego, a także z jakimi cenami musisz się liczyć, podpowiemy w dzisiejszym artykule.
Implant zęba – czym jest?
Implant zęba jest niczym innym jak rodzajem zamiennika korzenia, ma on za zadanie odbudowę uzębienia, które zostało już utracone. Biorąc pod uwagę powszechną protezę, między nią a implantem można odnotować spore różnice. Częściowa lub całkowita proteza stanowi element ruchomy, który umieszczany jest na dziąsłach, aby uzupełnić braki w uzębieniu. Zęby, które znajdują się w protezie najczęściej wykonane są z akrylu lub porcelany, a następnie mocuje się je na płycie akrylowej, protezy są przytwierdzane przy pomocy specjalnych kremów lub metalowych konstrukcji. Implant z kolei, jest śrubą, wwiercaną w kości szczęki lub żuchwę, a jego rolą jest pełnienie funkcji korzenia zęba. Za około kilka miesięcy od czasu umieszczenia implantu, jego struktura łączy się z tkanką kostną.
Rodzaje implantów
Rozwój leczenia implantologicznego jest spory, a w ofercie znajdziemy implanty wykonane z dwóch rodzajów materiału i są to cyrkon oraz tytan.
W przypadku implantu zęba z tytanu trzeba zwrócić uwagę na to, że jest to materiał o bardzo wysokiej trwałości i co ważne – biokompatybilności, a co za tym idzie – w szybki i sprawny sposób łączy się z kością, wykazując się stabilnością, solidnością i wytrzymałością. Należy jednak pamiętać o kolorze takiego implantu, dla niektórych ma on znaczenie. Jeśli dojdzie do obniżenia się linii dziąsła – część metalowa może być widoczna. Czasem tytan powoduje u pacjentów reakcje alergiczne, dlatego możemy się wówczas zdecydować na wszczepienie implantu wykonanego z tlenku cyrkonu. Są to implanty, których kolor jest bardzo zbliżony do koloru zębów i w kwestii właściwości jest bardzo podobny do naturalnej tkanki a wytrzymałością i prawidłową integracją z tkanką kostną nie odbiegają od tytanowych.
Jednofazowe czy dwufazowe?
Jednofazowe implanty są dosyć szybkim sposobem na trwałą rekonstrukcję, a podczas jednej wizyty może zostać wykonane wstawienie implantu, ale należy pamiętać, że taka metoda jest najczęściej stosowana wtedy, gdy braki uzębienia nie są duże, a stan jamy ustnej jest dobry. Jeśli jednak te braki są dosyć spore, konieczne jest zastosowanie dwufazowych implantów, których proces zakładania przebiega wieloetapowo i wymaga o wiele więcej czasu, niż w przypadku rozwiązania jednofazowego. Rodzaj implantu jest szczegółowo omawiany podczas konsultacji i dostosowany do indywidualnego stanu i potrzeb pacjenta.
Jak wygląda proces wszczepienia?
Implanty stomatologiczne są wszczepiane w trakcie wieloetapowego procesu, który zaczyna się od konsultacji z chirurgiem implantologicznym. Pacjenci zostają szczegółowo przebadani, a w trakcie badania zostaje również przeprowadzony obszerny wywiad. Na podstawie wszelkich informacji dotyczących stanu zdrowia danego pacjenta, a także na podstawie pantomograficznego zdjęcia, lekarz określa i ustala cały plan leczenia implantologicznego, warunki i zasady, a także odnosi się do ceny.
Zdjęcie patomorfologiczne pozwala na ustaleniu jaka ilość tkanki kostnej jest w dziąśle i czy jest ona wystarczająca do wprowadzenia implantu zęba. Jeżeli doszło do zaniku kości, lekarz decyduje o regeneracji tkanki kostnej, aby można było wszczepić implanty zębów. Pierwsza konsultacja pozwala na rozwianie wielu wątpliwości i pytań z jakimi zmaga się niejednokrotnie pacjent. Podczas zabiegu wszczepiania, pacjent znajduje się w stanie znieczulenia miejscowego lub narkozy.
Zabieg wszczepiania jest bezbolesny i trwa od 30 minut do 2 godzin, ale czas zależny jest od tego ile implantów zostanie wszczepionych. Następnie rozpoczyna się proces osteointegracji, który trwa od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie lekarz wkręca w implant specjalną śrubę gojącą, która przyspieszy cały proces gojenia. Po 14 dniach można przystąpić do założenia korony protetycznej (korona pełnoceramiczna, korona porcelanowa, korona, akrylowa, cyrkonowa, metalowa.) , którą poprzedza proces pobrania wycisków, a koronę poprzedza filar.
Ile kosztuje implant zęba?
Całkowity koszt wszczepiania implantu jest kwestią bardzo indywidualną, co za tym idzie, nie istnieje żadna cena, która mogłaby odnieść się do wszystkich, ponieważ każdy z nas ma inną sytuację w jamie ustnej i zupełnie inne problemy dotyczące braku uzębienia. Warto jednak wziąć pod uwagę, że ceny takiego zabiegu są zależne od doświadczenia chirurgów implantologicznych , od technologii, jakie zostaną zastosowane, a także od użytych materiałów, wykonanych badań. Zatem cena, jaką posiada implant to również zestawienie cen materiałów z jakich został on wytworzony. Ile zatem kosztuje implant? Cena implantu z bardzo dobrych surowców może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Dużo zależy od tego gdzie wykonujesz zabieg, implanty zębowe w Krakowie w gabinecie stomatologicznym Dent Kraków zależne są od konkretnego przypadku. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
O kwalifikacji pacjenta do leczenia implantologicznego decyduje lekarz, ale mimo to istnieją przeciwwskazania o których warto pamiętać, decydując się już na konsultacje. Należą do nich: paradontoza, ciąża, bardzo młody wiek – poniżej 16 roku życia (z uwagi na rozwój kości), nieleczona próchnica, choroby wyniszczające takie jak AIDS, alkoholizm, narkomania, osteoporoza w stopniu zaawansowanym, problemy z układem krzepnięcia, choroby reumatoidalne, padaczka, cukrzyca nieustabilizowana. Zdarza się czasem, że żuchwa albo szczęka nie mają odpowiedniej szerokości lub wysokości do wszczepienia, a także ząb znajdujący się obok jest znacząco pochylony.
Natomiast dodatkowej konsultacji podlegają pacjenci:
- palący papierosy,
- cierpiący na reumatyzm,
- choroby szpiku kostnego,
- chorobę Parkinsona,
- posiadający schorzenia psychiczne,
- zmagający się z chorobami serca.
Po zabiegu – o czym należy pamiętać
Po pomyślnym zabiegu wszczepienia warto umawiać się na regularne kontrole dentystyczne, gdzie lekarz na bieżąco będzie dokonywał sprawdzania higieny naszej jamy ustnej, a także wskaże co powinniśmy zrobić, aby zagwarantować optymalną profilaktykę. Przede wszystkim przez czas około 5 dni powinno się unikać alkoholu i nie palić papierosów, nie można zapominać o płukaniu zębów oczyszczającymi płynami, nie korzystać z solarium i sauny, unikać gorących napojów, i posiłków nie dotykać (nawet językiem) miejsca wszczepienia. Jeśli cokolwiek budzi nasze zaniepokojenie, warto jak najszybciej wybrać się do lekarza.
Implanty są bardzo nowoczesną metodą rekonstrukcji zęba, niezależnie od tego czy dotyczy to pojedynczego przypadku czy znaczącego problemu z brakiem uzębienia. Wyglądają bardziej estetycznie niż całe protezy, a przede wszystkim są niesamowicie trwałe. Nie zniechęcaj się ceną, ponieważ Twoje zdrowie i uśmiech są wartościami bezcennymi.