Zdrowe zęby nie tylko umożliwiają prawidłowe rozdrabnianie pokarmów, ale również zwiększają atrakcyjność i pewność siebie. Niestety, wiele osób boryka się z problemem braków w uzębieniu. Do najczęstszych przyczyn utraty zębów należą nieleczona próchnica, choroby przyzębia oraz wszelkie urazy mechaniczne wynikające z przyczyn losowych. Na szczęście współczesna protetyka stomatologiczna oferuje pacjentom solidne protezy częściowe, dzięki którym możliwe jest odbudowanie pełnego uzębienia, a co za tym idzie – przywrócenie prawidłowej funkcji gryzienia i żucia.
Na czym polegają częściowe protezy zębowe? Dla kogo są rekomendowane? Ile kosztują? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!
Czym są częściowe protezy zębowe?
Protezy zębowe to indywidualne konstrukcje, służące do uzupełnienia ubytków w jamie ustnej. Zbudowane są z płyty, na której osadzone są sztuczne zęby. Uzupełnienia protetyczne mogą być stosowane zarówno w przypadku pojedynczych, jak i rozległych braków zębowych. Wykonuje się je z akrylu, jak również innych materiałów. Protezy częściowe posiadają specjalne klamry, które ułatwiają mocowanie do naturalnych zębów pacjenta.
Nadrzędnym celem protez częściowych jest odbudowa funkcjonalności jamy ustnej. Chodzi tu nie tylko o rozdrabnianie pokarmów, ale również wygląd i estetykę twarzy. Uzupełnienia protetyczne pozwalają także wyeliminować problem z wymową. Osoby z niepełnym uzębieniem zazwyczaj seplenią, co znacząco pogarsza jakość komunikacji i sprawia ogromny dyskomfort. Warto nadmienić, iż za sprawą protez częściowych można także opóźnić czas resorpcji (zaniku) kości. Sporym udogodnieniem jest to, że protezę zębową można w każdej chwili wyciągnąć i wyczyścić, co sprzyja zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. To doskonała alternatywa dla osób, które nie mają funduszy na most protetyczny bądź stałą odbudowę na implancie.
Rodzaje protez zębowych
Protezy akrylowe
Proteza zębowa akrylowa to jedna z najtańszych opcji dostępnych na rynku. Jest również refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (po spełnieniu odpowiednich warunków). Nie może być jednak stosowana w przypadku całkowitego bezzębia, ponieważ musi opierać się o sąsiadujące zęby. Dzięki protezie akrylowej możemy odbudować wszystkie ubytki w szczęce oraz żuchwie. Jeśli chodzi o naprawę uzupełnień protetycznych, to wszystko odbywa się bez najmniejszych problemów. Proteza zębowa akrylowa może być różowa, dzięki czemu świetnie imituje dziąsło bądź biała (dla pacjentów uczulonych na akryl). Jedyną wadą tego typu uzupełnienia jest to, że posiada ono nieestetyczne haczyki, które są widoczne podczas mówienia, czy śmiania się.
Protezy szkieletowe
Proteza szkieletowa to doskonała alternatywa dla protez akrylowych. Mogą być wykorzystane w sytuacji, gdy pacjent posiada odpowiednią ilość własnych zębów. Tego rodzaju uzupełnienia protetyczne charakteryzują się . W porównaniu do protez akrylowych są mniej podatne na pęknięcia czy złamania. Co więcej, siły żucia w tej protezie są najbardziej zbliżone do naturalnych. Dzięki temu znacznie łatwiej jest się do niej przyzwyczaić. Dodatkowym atutem jest to, że protezy szkieletowej nie trzeba wzmacniać specjalnymi łukami bądź siatkami. Zajmują też mało miejsca na podniebieniu, co pozwala wyeliminować odruch wymiotny. Stosując protezę szkieletową pacjent musi mieć na względzie, że wszelkie zabiegi, jak np. wymiana plomb, czy usunięcie zęba może pogorszyć stabilność protezy. Warto też nadmienić, że dostawienie kolejnych zębów jest znacznie utrudnione.
Protezy elastyczne
Protezy elastyczne stanowią nie lada konkurencję dla protez akrylowych. Materiał wykorzystywany do ich produkcji cechuje się wysoką wytrzymałością, komfortem oraz niską wagą. Podobnie, jak uzupełnienia szkieletowe zajmują małą część podniebienia, dzięki czemu proces adaptacji przebiega wyjątkowo szybko. Jak sama nazwa wskazuje, są elastyczne i miękkie, co sprawia, że prawie nigdy się nie łamią. Nie posiadają metalowych klamer. Prezentują się estetycznie i naturalnie. Dużą zaletą jest także to, iż elastyczne uzupełnienia protetyczne nie powodują reakcji alergicznych. Nie wymagają też żadnych wzmocnień. Jedynym minusem może być tutaj wysoka cena.
Protezy zębowe częściowe – dla kogo?
Proteza częściowa wstawiana jest do jamy ustnej w celu odtworzenia utraconych zębów. Stosuje się ją u pacjentów, u których występują częściowe braki uzębienia i nie ma możliwości zastosowania implantów czy mostów. Ubytki w jamie ustnej nie tylko wpływają na pogorszenie wyglądu i mowy, ale również sprawiają ogromne dolegliwości bólowe. Nawet brak jednego zęba może okazać się sporym problemem. Sąsiadujące zęby będą samoistnie przesuwać się w kierunku luki po ubytku (efekt Godona). Tym samym pacjent może odczuwać ból w okolicy stawów szczękowych, który jest tępy i promieniujący do policzka. Z czasem dochodzi do tego przewlekła migrena.
Protezy akrylowe są zalecane dla pacjentów, u których istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia implantacji, jak np. cukrzyca, nowotwór, choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi, padaczka czy AIDS. Bardzo często stosuje się je u młodych osób (poniżej 17 roku życia), które na skutek zdarzeń losowych utraciły zęby. Uzupełnienie protetyczne gwarantuje prawidłowe gryzienie, żucie i wymowę. Doskonale imituje naturalne zęby pacjenta. Dzięki protezie częściowej może poczuć się komfortowo i pewnie. Protezy częściowe zalecane są także w przypadku, gdy u pacjenta występują zbyt rozległe ubytki, a sąsiednie zęby okazują się być za słabe do założenia mostu protetycznego
”
Jak wykonuje się częściową protezę zębową?
Protezy zębowe zazwyczaj kojarzą się ze starszymi osobami. Jednak w obecnych czasach są stosowane u osób w różnych grupach wiekowych (nawet poniżej 17 roku życia). Specjaliści z dziedziny protetyki nieustannie dążą do udoskonaleń, co niewątpliwie wpływa na komfort użytkowania protezy częściowej. Jak zatem wykonuje się uzupełnienie protetyczne? W pierwszej kolejności należy udać się na wizytę do stomatologa ogólnego bądź ze specjalizacją z zakresu protetyki stomatologicznej. Nie bez znaczenia jest także obecność technika dentystycznego. Na początku ekspert przeprowadzi szczegółowy wywiad, a następnie zbada stan uzębienia. Być może konieczne będzie usunięcie lub wyleczenie zębów własnych. Istotne znaczenie ma również stan jamy ustnej. O ile u pacjenta nie występują żadne schorzenia w tym obrębie, stomatolog może przejść do pobierania wycisków szczęki i żuchwy.
Wykonanie protezy częściowej wymaga niezwykłej precyzji i doświadczenia. W końcu będzie ona użytkowana codziennie przez pacjenta. Warto więc zadbać o to, by była komfortowa w użytkowaniu. Tak, jak zostało wspomniane, częściowa ruchoma proteza zębowa może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. To, na jaką się zdecydujemy zależy głównie od stanu uzębienia, a także zasobności portfela. Po pobraniu wycisków stomatolog ustala sposób zagryzania, wysokość zębów oraz ich odcień. Natomiast technik zajmie się przygotowaniem wzornika zwarciowego. Zostanie on przekazany do przymierzenia pacjentowi. Jeśli okaże się, że wszystko jest prawidłowe, wówczas wzornik wróci spowrotem do technika dentystycznego. Na jednej z ostatnich wizyt odbędzie się przymiarka gotowej protezy zębowej. W jej trakcie pacjent ocenia komfort noszenia oraz finalny wygląd. Jeżeli coś będzie nie tak, proteza zostanie poddana korekcie.
Zalety i wady protez częściowych
Protezy ruchome częściowe to doskonały sposób na uzupełnienie ubytków w jamie ustnej. Mają wiele zalet, wśród których wymienia się m.in. to, że mogą być stosowane w każdej sytuacji. Oznacza to, że sprawdzą się zarówno przy pojedynczych ubytkach, jak i w przypadku bezzębia. Ponadto do protez ruchomych w każdej chwili można dostawić dodatkowe zęby, co sprawdzi się, jeśli zajdzie konieczność ekstrakcji własnych. Uzupełnienia protetyczne są też bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. W dowolnej chwili można je wyjąć i umyć pod bieżącą wodą. Protezy ruchome są wyjątkowo stabilne. Z naturalnym zębem są zespolone za pomocą mocnych klamer, dzięki czemu możemy mieć pewność, że będą się trzymać w jednym miejscu. Sporą zaletą jest także to, że nie trzeba szlifować sąsiednich zębów do założenia protezy częściowej.
Protezy częściowe, podobnie jak wszystko, mają też swoje wady. Nie są aż tak bardzo wytrzymałe, jak protezy zębowe stałe. Mają tendencję do pękania. Pod naciskiem mogą się także złamać. Uzupełnienia protetyczne w pierwszej chwili mogą powodować u pacjenta odruch wymiotny. Często towarzyszy temu wzmożone wydzielanie śliny. Osoby z niepełnym uzębieniem muszą długo przyzwyczajać się do noszenia protezy częściowej, niemniej jednak z czasem jej użytkowanie nie sprawia żadnego dyskomfortu.
Ile kosztuje proteza zębowa częściowa?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, ile kosztuje proteza zębowa częściowa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od zastosowanych materiałów oraz wielkości uzupełnienia. Należy wziąć pod uwagę cennik gabinetu stomatologicznego, ponieważ koszty wykonania protez zębowych ruchomych w konkretnych miastach mogą się od siebie różnić. Oczywiście istnieje również możliwość skorzystania z refundacji NFZ. Warunek jest taki, że pacjentowi w jednym łuku zębowym musi brakować 5 zębów. Dla przykładu, jeśli dana osoba na skutek nieszczęśliwego wypadku utraciła 5 zębów dolnych i 3 górne, to refundacja przysługuje mu tylko i wyłącznie na te, które znajdują się w żuchwie. Warto nadmienić, że ze wsparcia NFZ można skorzystać raz na 5 lat. Wszelkie pęknięcia, złamania i dostawienie zębów sztucznych są darmowe, jednak nie należy tego robić częściej niż co 2 lata.
Protezę częściową równie dobrze możemy wykonać prywatnie. Najtańszą opcją jest proteza akrylowa. Tutaj koszt za każdy sztuczny ząb z mocowaniem wynosi od 60 do 150 zł. Trzeba jednak szczególną uwagę zwrócić na jakość wykonania tego typu uzupełnienia, ponieważ niektóre z nich wyglądają nieestetycznie. Ostateczna cena protezy częściowej zależy od wielkości ubytków. Im będą one większe, tym koszt uzupełnienia protetycznego będzie wyższy.
Podsumowanie
Pełny, piękny uśmiech jest marzeniem wielu osób. Nie każdy jednak ma szczęście być nim obdarzonym. Zęby można stracić w różnym wieku i z różnych powodów. W obecnych czasach istnieje mnóstwo sposobów na odbudowę ubytków zębowych. Jednym z nich są protezy częściowe. Stosuje się je u pacjentów, którzy zmagają się z pojedynczymi brakami w uzębieniu lub cierpią na całkowite bezzębie. Wysokiej jakości proteza częściowa odbudowuje prawidłowe funkcje jamie ustnej, wpływa lepiej na poprawę wymowy oraz przywraca estetykę twarzy. Protezy akrylowe częściowe stosowane są u pacjentów, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania mostów protetycznych lub wszczepienia implantów. Uzupełnienie protetyczne ruchome jest refundowane przez NFZ gdy u pacjenta brakuje minimum 5 zębów w jednym łuku. Protezę można też wykonać prywatnie. Koszt wykonania protezy częściowej może być bardzo różny. Jedno jest pewne – takie uzupełnienie to doskonały sposób na przywrócenie naturalnego uśmiechu.