Każdy z nas marzy o posiadaniu pięknego uśmiechu. Niestety, czasami zdarza się, że tracimy zdrowe zęby w wyniku nieszczęśliwych wypadków, innym razem za ich utratę odpowiada np. próchnica. Obecny postęp technologiczny jednak sprawił, że nie musimy wstydzić się swojego uśmiechu i z łatwością możemy poprawić swój komfort życia.
Sprawdzonym sposobem na wypełnienia braków w uzębieniu są implanty zębów. Pozwalają one również na pełną rekonstrukcję uzębienia oraz mogą stanowić solidną podstawę dla protezy. Czym dokładnie są implanty zębowe i kiedy powinniśmy rozważyć ich wszczepienie? Jakie są przeciwwskazania do ich zastosowania? Sprawdź, w jaki sposób przebiega leczenie implantologiczne!
Co to są implanty zębowe?
Implantem nazywamy niewielką strukturę w kształcie stożka, którą wszczepia się w kość szczęki. Na implancie montowana jest ceramiczna lub porcelanowa korona protetyczna. Implanty zębowe pozwalają na odtworzenie utraconego zęba i stanowią podstawę całej konstrukcji. Sztuczny korzeń zęba wykonuje się przy użyciu biozgodnych materiałów. Wszczepienie implantu zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesne, co daje pacjentowi duże poczucie komfortu w trakcie zabiegu.
Implant zębowy najczęściej wykonany jest z tytanu. Alternatywą dla takiego rozwiązania są natomiast implanty cyrkonowe utworzone z tlenku cyrkonu. Zarówno pierwszy jak i drugi produkt jest niezwykle wytrzymały i bez problemu znosi obciążenia, którym poddawane są korzenie naszych zębów.
Dzięki współczesnej stomatologii możemy wykorzystywać implanty oraz korony wykonane z różnych materiałów. Implantolog, kierując się swoim doświadczeniem i naszymi oczekiwaniami, z pewnością pomoże nam wybrać odpowiedni dla nas produkt.
Co ciekawe, początki implantologii sięgają lat 50 i 60. To wówczas szwedzki ortopeda Per-Ingvar Brånemark umieścił w kości udowej królika tytanowy cylinder, który obrósł tkanką kostną i nie doszło do komplikacji, czego nie można było zanotować podczas używania innych metali. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom badacz zrozumiał, że mechanizm ten można wykorzystać do stworzenia nie tylko implantów ortopedycznych, ale także implantów stomatologicznych. Pierwsze wszczepy tytanowe dały podwaliny pod rozwój implantologii. Dzięki temu współczesna stomatologia umożliwia nam posiadanie pięknych zębów, a implanty skutecznie pozwalają nam pozbyć się kompleksów.
Rodzaje implantów stomatologicznych
- Implant ceramiczny, inaczej cyrkonowy — jest niezwykle biozgodny i stabilny oraz odporny na działanie substancji kwaśnych, zmiany temperatury, a także korozję. To implant najnowszej generacji.
- Implant cylindryczny, inaczej tytanowy — kształtem przypomina walec lub śrubę. Implanty te są niezwykle trwałe i bardzo powszechne. Tytan zazwyczaj nie wywołuje w ludzkim organizmie reakcji alergicznych.
Co więcej, implanty stomatologiczne możemy podzielić na czasowe oraz stałe. Implant stomatologiczny czasowy wykorzystywany jest najczęściej w ortodoncji, stały natomiast jest mocowany dla ruchomych protez oraz pojedynczych koron.
Implanty zębów — kiedy się na nie zdecydować?
Do utraty zębów u pacjenta dochodzi w wyniku różnych zdarzeń. Niezależnie od tego, czy jest to uraz mechaniczny, czy też spowodowany chorobą, brak nawet jednego zęba może doprowadzić do przeciążenia szczęki oraz spowodować, że dojdzie do przemieszczeń zębów i zmian w obrębie żuchwy.
Wszczepienie implantów zębowych zapobiega zanikowi kości, a dzięki temu nie zmienia się nasza linia dziąseł oraz kształt szczęki. Niestety, brak zębów może przyczynić się także do zmian w obrębie policzków i ust. Czasami ubytki bywają również przyczyną problemów trawiennych, wynikających z niedokładnego rozdrabniania pożywienia.
Korony, czyli tzw. sztuczne zęby są dobierane w taki sposób, aby wyglądały jak nasz naturalny ząb, a to sprawia, że komfort ich użytkowania jest bardzo wysoki. Co więcej, założenie implantów pozwala także na zastosowanie protezy ruchomej. Jest to rozwiązanie, które znacząco podnosi naszą jakość życia. Dodatkowo podczas zabiegu chirurgicznego nie dochodzi do naruszenia sąsiednich zębów, nie trzeba ich także szlifować.
Po założeniu implantu i dokładnym wygojeniu rany możemy bez obaw spożywać ulubione pokarmy, a problem z niewyraźną wymową zostanie wyeliminowany. Wskazaniem do wykonania implantów mogą być także niewykształcone zawiązki zębowe lub całkowity brak uzębienia. Zaletą implantów jest przede wszystkim ich trwałość, a leczenie implantologiczne w renomowanym gabinecie stomatologicznym daje nam gwarancję, że użyte produkty wykonane są z materiałów najwyższej jakości.
Po wszczepieniu implantów i zamocowaniu korony należy dbać o higienę jamy ustnej tak samo, jak w przypadku naturalnego uzębienia. Dlatego pamiętajmy o regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu oraz systematycznie odbywajmy wizyty kontrolne u stomatologa.
Implanty zębów — przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do wszczepienia implantu może być:
- choroba nowotworowa,
- ciąża,
- choroba AIDS,
- nieukończone 18 lat (z powodu niewystarczająco rozwiniętej kości szczęki),
- paradontoza,
- brak higieny jamy ustnej,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- osteoporoza,
- alergia,
- problemy z krzepnięciem krwi.
Innymi przeciwwskazaniami są ubytki próchnicze, chwiejność zębów, urazy w jamie ustnej, zbyt mocno pochylone zęby lub niewystarczająca wysokość oraz szerokość szczęki. W niektórych przypadkach, po wyeliminowaniu przeciwwskazań, możliwe jest zastosowanie implantów zębowych.
Z uwagi na zdrowie pacjenta, konsultacji z lekarzem wymagają także takie dolegliwości jak choroby serca, choroby psychiczne, uzależnienie od palenia papierosów lub alkoholu, reumatyzm, choroba Parkinsona.
Etapy leczenia implantologicznego
Przed rozpoczęciem leczenia, lekarz przeprowadza konsultację i obszerny wywiad z pacjentem. Zleca badania, tworzy plan leczenia oraz ustala koszt zabiegu. Jeżeli istnieje taka potrzeba, drugim etapem będzie regeneracja kostna.
Następnie wykonuje się wszczepienie implantu zębowego, który będzie imitował korzeń oraz wykonuje się uzupełnienie tymczasowe. Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a regeneracja może potrwać od 3 do 6 miesięcy.
Gdy okres gojenia się zakończy, wprowadzony zostanie tzw. łącznik, do którego na ostatnim etapie leczenia zostaje przykręcony implant zęba, tzw. sztuczny ząb, czyli korona protetyczna.
Po zabiegu nie powinniśmy się opalać, nie ogrzewajmy też bolącego miejsca. Przez pięć kolejnych dni po zabiegu nie wolno palić papierosów ani spożywać alkoholu. Unikajmy gorących potraw, a pierwszy posiłek zjedzmy w formie półpłynnej. Dokładne zalecenia dla pacjenta wydaje lekarz po zakończonym zabiegu.
Zarówno przed założeniem implantu jak i po jego założeniu musimy pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zębów. Używajmy pasty bakteriobójczej i miękkiej szczoteczki. Szczotkujmy zęby dwa razy dziennie. Wykonanie korony nie zwalnia nas także z nitkowania zębów i regularnych wizyt u stomatologa.
Podsumowanie
Implant zębowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem na wypełnienie miejsca po utraconym zębie i świetnie się sprawdzi nawet w przypadku bezzębia. Po zabiegu możemy cieszyć się pięknym uśmiechem, a wszystkie nasze kompleksy znikną. Co więcej, po zastosowaniu implantu chronione są także nasze stawy skroniowo-żuchwowe, dlatego zabieg nie tylko zapewnia nam niezwykły komfort, ale również pozwala cieszyć się pełnym zdrowiem. Implanty z powodzeniem mogą zastąpić utracone zęby i cechują się niezwykłą trwałością.